Godło
Kontakt
Sportowa 9,62-700 Turek
tel/fax (63) 278 43 60
e-mail sp4turek@gazeta.pl

Biblioteka

Bez porządnej biblioteki w porządnej szkole porządnie uczyć się nie da”

Jadwiga Andrzejewska

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI  SZKOLNEJ

Poniedziałek   7.30 – 15.00
Wtorek            7.30 – 15.00
Środa               7.30 – 15.00
Czwartek         7.30 – 15.00
Piątek               7.30 – 15.00

 

Nauczyciel bibliotekarz pracujący w naszej bibliotece szkolnej: 

Mariola Woźniak

 

Marzena Kowalczyk – Grzelewska

 

Biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Z księgozbioru mogą korzystać także rodzice, którym polecamy ciekawe książki z zakresu: wychowania, terapii pedagogicznej, dysleksji itp. Biblioteka to niezwykle ważne centrum informacji szkoły. Bardzo chcemy, by była ona wyjątkowo przyjazna dla uczniów, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły.

Główne cele pracy biblioteki szkolnej:

  1. Przygotowanie uczniów do samodzielnego wyszukiwania informacji, samokształcenia oraz korzystania z różnego rodzaju zbiorów na dalszych etapach kształcenia.
  2. Wspieranie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkoły.
  3. Rozwijanie kreatywności uczniów.

biblioteka2biblioteka1

KSIĘGOZBIÓR

Księgozbiór naszej biblioteki liczy ponad  16 tys. woluminów. Dostosowany jest do potrzeb uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Gromadzona jest literatura piękna, książki popularnonaukowe, słowniki, encyklopedie, zbiory multimedialne. Księgozbiór jest cały czas uzupełniany.

biblioteka3

Kto czyta książki, żyje podwójnie.

           Umberto Eco 

REGULAMIN BIBLIOTEKI

biblioteka4biblioteka5

  1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice.
  2. Każdy czytelnik powinien zapoznać się z regulaminem biblioteki i godzinami jej otwarcia.
  3. W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.
  4. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres 3 tygodni.
  5. Czytelnicy zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.
  6. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki, czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję lub inną wskazaną przez bibliotekarza.
  7. Wszystkie wypożyczone książki powinny być zwrócone przed zakończeniem roku szkolnego.

REGULAMIN CZYTELNI

biblioteka6

  1. Z czytelni może korzystać każdy uczeń, nauczyciel i rodzic
  2. Korzystający z czytelni wpisuje się do zeszytu odwiedzin
  3. W czytelni nie wolno spożywać posiłków
  4. Przed wejściem do czytelni plecaki i torby zostawia się w wyznaczonym miejscu
  5. W czytelni należy zachować ciszę
  6. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów biblioteki
  7. Przed opuszczeniem czytelni należy zwrócić wykorzystane zbiory bibliotekarzowi
  8. Zbiory czytelni należy szanować.

REGULAMIN  INTERNETOWEGO  CENTRUM  INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

biblioteka7biblioteka8

  1. Z komputera mogą nieodpłatnie korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
  2. Komputery w bibliotece szkolnej służą przede wszystkim do wyszukiwania informacji w Internecie oraz przeglądania programów edukacyjnych dostępnych w czytelni.
  3. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejącym oprogramowaniu, zapisywać dokumentów na dysku twardym
  4. Nie wolno wykonywać żadnych połączeń technicznych bez zgody nauczyciela (np. włączać i rozłączać kabli zasilających).
  5. Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputerów należy zgłaszać natychmiast dyżurnemu bibliotekarzowi.
  6. Za naruszenie regulaminu będą nakładane kary (np. zakaz korzystania z komputera przez wyznaczony czas).

Przy bibliotece szkolnej działa Koło Miłośników Książki. Należą do niego uczniowie, którzy interesują się książkami, czytelnictwem, pracą biblioteki, wykazują chęć dobrowolnego uczestnictwa w jej działalności. Chętnie uczestniczą w przygotowaniach konkursów, imprez i uroczystości bibliotecznych. Praca w Kole Miłośników Książki  wdraża uczniów do obowiązkowości, systematyczności i sumienności poprzez rozbudzanie poczucia współodpowiedzialności za właściwe funkcjonowanie biblioteki oraz promocję jej w środowisku szkolnym.

biblioteka9

 

PROGRAMY I PROJEKTY REALIZOWANE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ 2023/2024

Projekt „Mała książka-wielki człowiek”

Realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Projekt skierowany jest do uczniów klas pierwszych. Podczas uroczystego pasowania na czytelników biblioteki, pierwszoklasiści otrzymali wyprawki czytelnicze, które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. W skład pakietu weszły: książka „Pierwsze abecadło”, broszura

Ogólnopolski program ph. „Cała Polska Czyta Dzieciom”

Nasza szkoła od lat realizuje ogólnopolski program „Cała Polska Czyta Dzieciom” w ramach którego organizowane są seanse głośnego czytania dla uczniów klas młodszych w bibliotece szkolnej oraz w klasach. Celem programu jest propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego oraz budowanie zasobów wewnętrznych dziecka i kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. W ramach programu w szkole obchodzone są ogólnopolskie akcje „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania” oraz „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom” promujące korzyści płynące z głośnego czytania książek przez dorosłych dzieciom oraz tworzenie wokół dzieci sympatycznej atmosfery kontaktu z książką.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” skierowany do uczniów klas pierwszych. Realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W marcu 2023r. biblioteka naszej szkoły została zakwalifikowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do grupy bibliotek, które otrzymają dotację i przystąpią do realizacji rządowego projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Celem tego programu jest stworzenie warunków dla wzrostu czytelnictwa w Polsce poprzez realizację programów stworzonych przez instytucje, które zdecydowały się ubiegać o fundusze na zakup książek. Nasza szkoła przystąpiła do realizacji tego przedsięwzięcia. Opracowany został szkolny wniosek, zgodny z wymogami postawionymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, który został zatwierdzony i szkole przyznano łącznie 15000 zł. na zakup nowych książek. Priorytetem projektu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek szkolnych poprzez zakup nowości wydawniczych pozostających w sferze zainteresowań uczniów. Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych, oferowanych na rynku wydawniczym. Książki zakupione zostały w czerwcu zgodnie z oczekiwaniami i zainteresowaniami użytkowników biblioteki naszej szkoły. W ramach NPRCZ realizowane będą działania promujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.

Ogólnopolski program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka”
Celem akcji jest pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole, w Internecie i w relacji z rówieśnikami. Tegoroczna edycja programu opiera się o przekaz, który mówi, że każdy z nas, niezależnie do wieku, dbając o swoje bezpieczeństwo lub innych, może zostać superbohaterem.

Zadania realizowane przez bibliotekę szkolną

Regulamin pracy biblioteki szkolnej

< Dodane przez szkola_admin dnia 16 marca 2024 9:32 >