Godło
Kontakt
Sportowa 9,62-700 Turek
tel/fax (63) 278 43 60
e-mail sp4turek@gazeta.pl

Absolwenci

 

Sylwetki naszych absolwentów

prof. zw. dr hab. Mirosław Pawlak
rektor
Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Filolog języka angielskiego, od lat prowadzi badania w zakresie dydaktyki języków obcych. Uczył się w naszej szkole w latach 1979-1986. Autor wielu książek i publikacji naukowych.

Tomasz Gatka
t_gatka
Wielokrotny Reprezentant Polski w Mistrzostwach Europy i Świata w bobslejach. Dwukrotny Olimpijczyk, startował w czwórkach bobslejowych zajmując 22. miejsce w Nagano 1998r. i 18. Miejsce w Salt Lake City 2002r. Jako młody chłopak uprawiał również lekkoatletykę specjalizując się w skoku w dal. W roku 1993 zdobył tytuł mistrza Polski juniorów w tej specjalności. W 1996 zdobył brązowy medal mistrzostw Polski seniorów w sztafecie 4×100 metrów. Okres, który spędził w naszej szkole to lata 1981-1989.

Mariusz Szymczak – Wolontariusz Roku 2014
m_szymczak
Uczeń IV klasy Zespołu Szkół Technicznych w Turku. Jest osobą, na którą zawsze można liczyć. Propaguje ideę wolontariatu w środowisku młodzieżowym jak i 50+. Jest wolontariuszem w Hospicjum w Licheniu, gdzie wspiera i pomaga osobom nieuleczalnie chorym. Mariusz jest również wolontariuszem w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Turku oraz uczestniczy w akcjach takich jak np. Szlachetna Paczka czy WOŚP. 7 lat temu ukończył naszą szkołę.

Robert Jaworski
Muzyk folkowy, autor tekstów, lider i założyciel zespołu „Żywiołak” (2005 r.), grający wcześniej, m.in. w zespołach „Kapela ze Wsi Warszawa” oraz „ Ich Trole”. Gra na instrumentach dawnych, takich jak: lira korbowa, gęśle gdańskie, drumla bądź na ich współczesnych rekonstrukcjach oraz na skrzypcach i altówce, często również śpiewa.
Okres, który spędził w naszej szkole to lata 1982-1990.

Absolwenci – pracownicy naszej szkoły

Iwona Urbaniak – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej (uczyła się w latach 1979-1981)

Anna Grzelak – nauczyciel wychowania fizycznego (uczyła się w latach 1979-1982)

Krystyna Woźniak – sekretarz szkoły (uczyła się w latach 1979-1984)

Paweł Grzelak – nauczyciel języka angielskiego (uczył się w latach 1981-1989)

Tomasz Drzewiecki – szef kuchni (uczył się w latach 1986-1994)

 Kamila Grzelaczyk – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej (uczyła się w latach 1995- 2001)

n

Współpraca i kontakty z absolwentami

2019/2020

Spotkanie z Michałem Sobczakiem
Uczniowie klas pierwszych podczas uroczystości szkolnej pasowania na czytelnika, uczestniczyli w spotkaniu z absolwentem naszej szkoły, panem Michałem Sobczakiem, który jest autorem książki dla dzieci pt. „Michalinka”. Gość opowiadał o swoim zamiłowaniu do pisania, czytał fragmenty swojej książki, mówił o genezie jej powstania. Zachęcał uczniów do rozwijania pasji czytelniczych. Podkreślał, że warto poświęcić czas na rozwój własnych umiejętności, warto się realizować, bo daje to dużą satysfakcję. Uczniowie słuchali pana Michała z dużym zainteresowaniem zadając przy tym mnóstwo pytań na temat jego książki. Nasz absolwent z sentymentem wspominał lata spędzone w naszej szkole. Uczęszczał do szkoły w latach 1998-2001. Jego wychowawczyniami były Jolanta Osińska (kl.I-III) i Urszula Wieczorek (kl.IV-VI). Jak stwierdził, wiele im zawdzięcza. Życzył dzieciom, by też miały takie szczęście.
Spotkanie minęło w miłej atmosferze. Uczniowie deklarowali, że w przyszłości też będą … pisarzami, a my wierzymy, że tak będzie.

2018/2019

Stypendia ufundowane przez absolwentów naszej szkoły
Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2018/2019, tradycyjnie już, wręczono stypendia wyróżniającym się uczniom. Otrzymali je:

  • Hubert Maciejewski i Katarzyna Perlińska – najlepsi humaniści
  • Martyna Mokrowiecka – najlepszy anglista
  • Aleksandra Szelągowska i Aleksander Jachimowski – najlepsi historycy
  • Martyna Mokrowiecka – najlepszy matematyk
  • Dominika Zieniewicz – najlepszy sportowiec

Ponadto wyróżniono uczniów z edukacji wczesnoszkolnej z najwyższą frekwencją w szkole. Uczniom tym wręczono vouchery niespodzianki.
Sponsorami tak licznych wyróżnień byli absolwenci naszej szkoły, którzy od lat utrzymują ze społecznością szkolną bliskie i serdeczne kontakty, uczestnicząc zarówno w ważnych uroczystościach szkolnych, jak i spotkaniach z uczniami. Są to: prof. zw. dr hab. Mirosław Pawlak, Marcin Karolak i Robert Karolak, Tomasz Gatka, Dariusz Grzelak oraz Nikola Osińska.
Dziękujemy.

Spotkanie z ratownikiem medycznym – absolwentem naszej szkoły
Gościem „Nocy naukowo-zabawowej”, która odbyła się 5 kwietnia 2019 r. dla klasy Ia, był Paweł Kołata, absolwent naszej szkoły, student 3. roku ratownictwa medycznego. Pierwsze litery i cyfry poznał pod opieką Anny Haładyn, nauczyciela nauczania początkowego, w kl. IV-VI jego wychowawczynią była Bronisława Pełczyńska. Paweł z sentymentem i nostalgią wspominał lata szkolne. Podkreślał również, że właśnie w czwórce rozwinęła się jego pasja społecznikowska. Nauczyciele nauczyli go, jak ważne jest wspomaganie innych, niesienie im bezinteresownej pomocy, przekonali, że daje to ogromną satysfakcję i radość. Wyznał, że to właśnie tu zaczął myśleć o swoim przyszłym zawodzie. Nauka w gimnazjum, a następnie w liceum umocniły go tylko w tym przekonaniu, dlatego po maturze rozpoczął studia na wydziale ratownictwa medycznego. Jest to zawód bardzo trudny. Wymaga cierpliwości, gotowości do wyrzeczeń, wyrozumiałości i systematycznej pracy. Ratownik niejednokrotnie musi się wykazać refleksem i sprawnością fizyczną. Powinien też łatwo nawiązywać kontakty z innymi, bo pacjent często potrzebuje nie tylko pomocy medycznej, ale również wsparcia psychicznego. Dzieci z zainteresowaniem i uwagą słuchały opowieści gościa. Zadawały mnóstwo pytań. Miały tez okazję sprawdzić swoją wiedzę, bo Paweł przygotował dla nich mini konkurs podsumowujący jego pogadankę. Pierwszoklasiści wypadli znakomicie. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Uczniowie sporo się dowiedzieli o ratownictwie medycznym, a także przypomnieli sobie i utrwalili wiedzę przekazywaną na lekcjach. Dziękujemy Pawłowi. Życzymy mu sukcesów w pracy, szczęścia w życiu osobistym i .. do kolejnego spotkania, na które, po cichu, liczymy.

Spotkanie z Wolontariuszem Roku 2018 – absolwentem naszej szkoły
14 grudnia nasza szkoła gościła absolwenta Bartosza Zygmunta, ucznia Liceum Ogólnokształcącego, który został Wolontariuszem Roku 2018. Spotkał się on zarówno z młodszymi, jak i starszymi uczniami. Wizytę rozpoczął od pogadanki z członkami Szkolnego Klubu Wolontariatu, którym przybliżył charakter pracy wolontariatu. Zapoznał ich również z akcjami, w których aktywnie uczestniczył. Zachęcał młodzież do angażowania się w działalność charytatywną, gdyż jak podkreślał dzielenie się z innymi, wspieranie ich w trudnych chwilach, daje ogromną satysfakcję i radość. Zwracał też uwagę na fakt, iż dobra organizacja pozwala nie tylko sprostać obowiązkom szkolnym i domowym, ale i znaleźć czas na pomoc drugiemu człowiekowi, zwłaszcza takiemu, który nie radzi sobie w codziennym życiu i cieszy się z każdego przyjaznego gestu. Bartosz odwiedził również byłą wychowawczynię z klasy I-III, panią Wiolettę Fibich oraz panią Sylwię Grzelak, wychowawczynię klasy VI, podczas ich zajęć lekcyjnych. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali starszego kolegi i zadawali mu wiele pytań dotyczących przyjemnych, ale także trudnych wyzwań pracy wolontariuszy. Cieszy nas, że Bartosz jest trzecim już absolwentem naszej szkoły, któremu przyznano zaszczytny tytuł Wolontariusza Roku. Jesteśmy dumni, że w murach naszej szkoły uczniowie zdobywają zarówno wiedzę i umiejętności umożliwiające im dalszą edukację, jak i otwierają swoje serca dla innych, są wrażliwi i uczynni, gotowi bezinteresownie nieść pomoc potrzebującym. Zachęcanie ich do udziału w akcjach charytatywnych owocuje pięknymi czynami także, w latach późniejszych. Gratulujemy Bartoszowi i życzymy mu sukcesów w każdej sferze życia. Wierzymy, że je osiągnie, bo przecież „dobro zawsze wraca”.

2017/2018

Absolwentka naszej szkoły zachęca do rozwijania swoich pasji
Samanta Forlini znana jest z sukcesów, jakie odnosi podczas zawodów jeździeckich. W ubiegłym roku została złotą medalistką Halowego Pucharu Juniorów w skokach przez przeszkody. Samanta jest absolwentką naszej szkoły. Uczęszczała do szkoły w latach 2005-2011. Dobrze wspomina lata spędzone w „Czwórce” i kiedy tylko znajduje wolną chwilę, odwiedza szkolę, w której rozpoczęła swoją edukacyjną drogę. Ostatnie spotkanie odbyło się z uczniami z klasy 1c i 4b. Samanta opowiadała uczniom o swoich pasjach, zainteresowaniach… Chwaliła się sukcesami osiągniętymi dzięki ciężkiej i systematycznej pracy. Podkreślała, że warto poświęcić czas na rozwój własnych umiejętności, bo sukces daje nie tylko satysfakcję, ale też wiarę we własne możliwości. Uczniowie słuchali jej z dużym zainteresowaniem. Zadawali pytania, chcąc jak najwięcej dowiedzieć się o jeździe konnej. Zapewne niektórzy zechcą spróbować tego sportu i zajrzą do szkółki jeździeckiej.

Wizyta Mistrza Świata – absolwenta naszej szkoły
Konrad Fornalczyk „Kondzio” – Mistrz Świata wpa, Mistrz Polski wrpf, zwycięzca Pucharu Świata wpc, podwójny Wicemistrz Polski w uap, Wicemistrz Świata wpa 2015r., zdobywca Pucharu Polski wpa 2014r., wielokrotny zwycięzca w różnych kategoriach np. 100 kg x 59 ruchów 60×140. Konrad Fornalczyk uczestniczył w sportowym wydarzeniu ph. „W nocy nie śpimy – 100- lecie Niepodległej obchodzimy”, które odbyło się w naszej szkole w nocy z 11 na 12 maja. Konrad jest absolwentem naszej szkoły, uczęszczał do niej w latach 1992-2000. Podczas spotkania dużo opowiadał o sobie, o swoich sportowych sukcesach. Pokazywał też swoje medale, zachęcając uczniów do robienia w życiu tego, co się lubi, do rozwijania zainteresowań i spełniania marzeń. Podkreślał, że człowiek sprawny fizycznie, uprawiający sport, ma więcej siły do realizacji wyznaczonych celów, jest pogodniejszy i szczęśliwy. Gość uczestniczył w różnych konkurencjach sprawnościowych przygotowanych przez organizatorów niezwykłej nocy i podnosił ochotników na swoich silnych barkach. To niecodzienne spotkanie zapewne na długo zapadnie w pamięci jego uczestników. Wierzymy też, że wielu z nich zainteresuje się sportem i zacznie go uprawiać, niekoniecznie wyczynowo, ale dla przyjemności i dla zdrowia.

Spotkanie z Wolontariuszką Roku 2017 – absolwentką naszej szkoły
8 grudnia gościła w naszej szkole Monika Kluska – zdobywczyni zaszczytnego tytułu „Wolontariuszki roku 2017”. Cieszymy się bardzo z jej sukcesu, zwłaszcza że jest to nasza absolwentka (uczęszczała do SP4 w latach 1996-2000). Na początku Monika spotkała się z grupą uczniów należących do Szkolnego Koła Wolontariatu klas VII. Następnie uczestniczyła w spotkaniach z klasami: IIa, IIId i VIIc, na których opowiadała o pracy wolontariusza, o radości i satysfakcji jaką dają działania na rzecz potrzebujących. Zachęcała do bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi, podkreślając, że dobro dane zawsze do nas powraca podwójnie. Jest nam bardzo miło, że to już kolejny absolwent „Czwórki” został Wolontariuszem Roku. Jesteśmy dumni z tego, że to właśnie w murach naszej szkoły „rodzą się” ludzie o tak szlachetnych sercach. Cała społeczność szkolna gratuluje Monice uzyskanego tytułu, mając nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzi swoją dawną szkołę, by w młodszych kolegach zaszczepić ducha społecznikowskiego i wrażliwość na potrzeby słabszych czy pokrzywdzonych przez los.

Absolwentka naszej szkoły zachęca do nauki języków obcych
28 listopada 2017 r. uczniowie klas 2a i 3a uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji pokazowej przeprowadzonej w języku niemieckim przez naszą absolwentkę panią Martę Ryczyńską, która uczęszczała do naszej szkoły w latach 1992-2000, a obecnie jest nauczycielką języka niemieckiego w Zespole Szkół Technicznych w Turku. W czasie swojej wizyty pani Marta poprzez zabawę i proste ćwiczenia, pokazała dzieciom, jak łatwa i przyjemna jest nauka języka niemieckiego, a także pozytywnie je motywowała do nauki języków obcych. Po lekcjach spotkała się ze swoją wychowawczynią, wicedyrektor panią Wiolettą Fibich, aby wspólnie powspominać minione lata. W czasie spotkania narodził się pomysł na kolejne ciekawe zajęcia językowe, tym razem w klasie dwujęzycznej.

Spotkanie z redaktorem portalu Turek.net.pl – absolwentem naszej szkoły
Naszą szkołę odwiedził kolejny absolwent, pan Marcin Derucki. Uczęszczał do Czwórki w latach 1993-1999 i jak stwierdził tamten okres swojego życia wspomina z dużym sentymentem. Pan Marcin jest redaktorem portalu Turek.net.pl. Zajmuje się reklamą i organizacją pracy redakcji. Podczas spotkania opowiedział o swojej przygodzie z dziennikarstwem, która zaczęła się od fotografii i prowadzenia bloga pt. „Mój Turek”. Tłumaczył też, na czym polega praca dziennikarza oraz wyjaśnił podstawy pracy nad fotografią reporterską. Gość odwiedził klasę, w której spędził pierwsze trzy szkolne lata pod opieką śp. Zofii Kruczkowskiej, nauczycielki nauczania początkowego. Na koniec spotkania, pan Marcin zachęcał młodych słuchaczy do czytania książek i prowadzenia bloga. Obiecał też przeprowadzić w szkole warsztaty dziennikarskie, co spotkało się z dużym zainteresowaniem starszych uczniów pragnących reaktywować gazetkę szkolną.

2016/2017

Absolwenci naszej szkoły przybliżyli uczniom KOSMOS
W piątek, 10 lutego 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Turku odbyło się niecodzienne spotkanie z astronomią. Obecni byli na nim turkowski pasjonata astronomii pan Krzysztof Gawlak (uczęszczał do naszej szkoły w latach 1988-1996) i fotograf tychże zjawisk pan Marcin Telega (uczęszczał do naszej szkoły w latach 1991-1999). Panowie opowiadali o swojej pasji do obserwowania i fotografowania ciał niebieskich. Krzysztof Gawlak opowiadał dzieciom o projekcie, który przeprowadził wraz z turkowskim studiem fotograficznym TIM Fotostudio, którego właścicielem jest Marcin Telega. Inicjatywa turkowskich pasjonatów polegała na wysłaniu na pokładzie gondoli balonu, na granicę z kosmosem, piłeczek ping-pongowych, zgrabnie nazwanych PongSatami. W tych „mini satelitach” turkowianie, oprócz prywatnych przedmiotów, wysłali również kliszę fotograficzną na podstawie, której chcieli zaobserwować wpływ promieniowania kosmicznego na materiał światłoczuły. Panowie w rozmowie z wicedyrektor panią Wiolettą Fibich ciepło i z sentymentem powracali do szkolnych lat spędzonych w tej szkole.

Spotkanie ze sportowcem – absolwentem naszej szkoły
23 lutego 2017 roku naszą szkołę odwiedził kolejny absolwent, tym razem pan Michał Szymański, piłkarz i trener piłki nożnej – tato Janka z klasy IId. Cieszy fakt, iż byli uczniowie naszej szkoły chętnie zapisują do „Czwórki” swoje dzieci i to właśnie dzięki nim, kontakt z absolwentami staje się coraz bliższy. Pan Michał uczęszczał do naszej szkoły w latach 1986-1994. Spędził tu, jak mówił, osiem wspaniałych lat. Wspominał swoich wychowawców: panią Marię Kukulską, ś.p. Barbarę Stefaniak, Urszulę Wieczorek oraz nauczycieli wf: pana Tadeusza Kolebuka i pana Mariusza Wachowicza, którzy zaszczepili mu sportową pasję. „W Czwórce uczęszczałem do klasy sportowej i już wtedy, dzięki 10 godzinom wychowania fizycznego tygodniowo, miałem dobrą kondycje fizyczną” – mówił nasz gość. Jako pierwszy w powiecie w 2003 roku uzyskał tytuł trenera 2 klasy. W 2015 roku został odznaczony złotą odznaką za zasługi przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Pod jego okiem Kasztelania Brudzew awansowała do IV ligi. Te małe sukcesy, jak powiedział pan Michał, wymagały od niego dyscypliny i systematycznych treningów. Gość zachęcał dzieci do uprawiania sportu. Przedstawił im korzyści płynące z aktywności fizycznej. Zaznaczył jednak, że należy pamiętać o nauce, która zawsze pomaga w dążeniu do realizacji życiowych planów.
To dzieci naszych absolwentów pragnąc pochwalić się osiągnięciami swoich rodziców bardzo chętnie zapraszają ich na lekcje, by opowiadali o swoich pasjach. Dzięki temu uczniowie przekonują się, że warto mieć marzenia i starać się je spełniać.

Wykład i lekcja pokazowa rektora PWSZ w Koninie, prof. zw. dr hab. Mirosława Pawlaka – absolwenta naszej szkoły
17.02.2017 r. w naszej szkole odbył się wykład i lekcja pokazowa rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, prof. zw. dr hab. Mirosława Pawlaka – absolwenta naszej szkoły. Uczestniczyli w nich zaproszeni nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego z turkowskich szkół oraz w imieniu Burmistrza Miasta Turku, pan Jerzy Kurzawa, który objął to wydarzenie swoim patronatem. Pan Mirosław Pawlak na początku przedstawił wykład dla zgromadzonych nauczycieli o tym, jak skutecznie nauczać gramatyki języka obcego. Po krótkiej przerwie odbyła się lekcja pokazowa poprowadzona przez pana profesora z uczniami klasy szóstej. Prowadzący kładł największy nacisk na aspekt komunikacyjny w nauczania języka, zadając mnóstwo pytań i prowokując uczniów do używania języka w klasie. Lekcja sprawiła bardzo dużo przyjemności naszym szóstoklasistom, którzy na końcu nie chcieli wypuścić pana profesora z klasy. Po zajęciach edukacyjnych przyszedł czas na spotkanie z panią dyrektor Marią Kukulską i wspomnienia z lat spędzonych w naszej szkole. Z sentymentem nasz absolwent opowiadał o swoich wychowawczyniach w osobach pań : Anny Barczak i ś.p. Barbary Stefaniak. Z radością przyjął zaproszenie do przeprowadzenia kolejnej lekcji, ale tym razem w klasach młodszych.

Zdolni uczniowie wspierani przez kolejnego absolwenta naszej szkoły
Do panów: Tomasza Gatki (stypendium dla najlepszego sportowca), Roberta Karolaka (stypendium dla najlepszego matematyka) oraz Marcina Karolaka (stypendium dla najlepszego polonisty) dołączył kolejny absolwent naszej szkoły pan Mirosław Pawlak, który ufundował stypendium dla najlepszego anglisty. Nagrody te będą wręczane dla najlepszych uczniów na zakończenie szkoły podstawowej. W imieniu uczniów bardzo dziękujemy, za tak piękny gest i pamięć o „Swojej” pierwszej szkole.

Charytatywna licytacja naszych absolwentów
21 grudnia 2016 roku uczniowie klasy III B zaprosili absolwentów naszej szkoły w osobach Joanny i Marcina Karolaków do licytacji ciast świątecznych na rzecz WOŚP. Absolwenci bardzo chętnie przyjęli zaproszenie i przybyli na licytację ze swoją córką Polą. Z sentymentem wspominali spędzone lata w murach naszej szkoły. Odnaleźli swoje pierwsze klasy i ze wzruszeniem opowiadali o tym uczniom ale przede wszystkim swojej córce. Po miłych wspomnieniach przeszedł czas na licytację ciast świątecznych, które zostały sprzedane za 1001 zł a dochód w całości szkoła przekazała na WOŚP. W osobie pana Marcina Karolaka szkoła ma, od wielu lat, życzliwego sponsora, który jest m.in. fundatorem „stypendium dla najlepszego polonisty” oraz wraz z bratem i ojcem sponsorem (od 15 lat) zielonych szkół organizowanych dla uczniów naszej szkoły. Bardzo dziękujemy za mile spędzony czas i „do zobaczenia”.

2015/2016

Spotkanie po latach
Po 34 latach absolwenci naszej szkoły, pani Izabela Cytrowska – pedagog w Zespole Szkół Technicznych, psychoterapeuta, socjoterapeuta, pani Anna Goślińska – pracownik PKO Banku Polskiego oraz pan Tomasz Gatka -sportowiec, olimpijczyk, prywatny przedsiębiorca, spotkali się znów w „jednej klasie”. Tym razem jako rodzice uczniów klasy Id. W latach 1981-1989 to oni uczęszczali do czwórki, do jednej klasy. Siedzieli razem w ławkach, razem przeżywali radości i smutki szkolnego życia. Teraz ich dzieci się spotkały i uczą się w tej samej sali, w której oni niegdyś mieli lekcje. Wchodząc do osiemnastki, widzą siebie sprzed lat. Wspomnienia ożywają. 23 maja 2016 podzielili się tymi wspomnieniami ze swoimi dziećmi oraz ich koleżankami i kolegami z klasy Id. Na spotkanie przynieśli pamiątki z tamtych lat, między innymi: zdjęcia, dyplomy, dzienniczki szkolne, karty zdrowia, pamiętniki. Dzieci czytały wpisy w pamiętnikach gości, rozpoznawały ich na zdjęciach, z zainteresowaniem przeglądały oceny w dzienniczkach… Zadawały mnóstwo pytań. Goście z ożywieniem i ogromną sympatią wspominali nauczycieli, lekcje, wspólne zabawy na boisku. Od czwartej klasy ich klasa została klasą sportową. Panie wspominały skok w dal, biegi, grę w siatkówkę i sukcesy, jakie osiągały w sporcie, między innymi I miejsce w piłce siatkowej w województwie konińskim. Pan Tomasz wspominał zawody lekkoatletyczne. Tu, w czwórce, zaraził się sportem. Tu się wszystko zaczęło. Tu zrozumiał, że sukces nie przychodzi sam i że trzeba dużo wysiłku, wytrwałości i wiary we własne siły, by go osiągnąć. Goście zachęcali uczniów do pracy, do pokonywania trudności, bo jak stwierdzili, tylko dzięki ciężkiej pracy można zrealizować marzenia i osiągnąć cele. Podkreślali też, że w życiu ważne są przyjaźnie, a te szkolne długo i miło się wspomina, dlatego takich właśnie przyjaźni dzieciom życzyli. Goście spotkali się również z panią Dyrektor Marią Kukulską, która kiedyś pracowała na stanowisku pedagoga szkolnego. I tu wspomnieniom nie było końca. Mamy nadzieję, że nie raz jeszcze taki poranek wspomnień się odbędzie, gdyż jest to wspaniała okazja nie tylko do podzielenia się z dziećmi własnymi doświadczeniami, ale także do odnowienia dawnych przyjaźni i częstszego spędzania czasu z tymi, których kiedyś tak bardzo się lubiło.

Dwukrotny uczestnik Igrzysk Zimowych – na wyciągnięcie ręki
Swoje wiadomości o Igrzyskach Olimpijskich mogli uzupełnić w bardzo ciekawy sposób uczniowie z klasy IIb zapraszając na zajęcia pana Tomasza Gatkę, który był dwukrotnym uczestnikiem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w czwórkach bobslejowych. Jednak nie od początku kariery sportowej pan Tomasz interesował się bobslejami. Jego pierwszym ulubionym sportem była lekkoatletyka, biegi indywidualne i w sztafetach oraz skok w dal, gdzie wielokrotnie zdobywał Mistrzostwa Polski. Gość przyniósł na spotkanie z uczniami bezcenne pamiątki z tamtych lat, między innymi: kask, rękawiczki, buty, ochraniacze, które były mu niezbędne do startu w bobslejach. Pan Tomasz był czwartym zawodnikiem z drużyny, którego rola polegała na wyhamowywaniu bobsleja na mecie. Olimpijczyk przyniósł nagrane filmy ze startu w Nagano 1998 rok i Salt Lake City 2002 rok, dzięki którym mogliśmy po wielu latach oglądać wspaniałe występy naszego gościa. Ze wzruszeniem wspominał swoją pierwszą koszulkę z białym orłem na piersi, mówił o szacunku i dumie jaka mu wtedy towarzyszyła. Zachęcał uczniów do pracy, ćwiczeń, wytrwałości, wiary we własne siły i żeby nigdy się nie poddawali gdy na ich drodze staną niepowodzenia, bo jak stwierdził ciężka praca zawsze przynosi rezultaty.

Absolwenci czytają bajki ze swojego dzieciństwa
Do akcji „Rodzice czytają – dzieci słuchają” włączyli się także absolwenci naszej szkoły.  Po wielu latach nadal bardzo chętnie wracają do szkolnych klas, aby tym razem jako rodzice poczytać i zachęcić do czytania młodsze pokolenie. Często z sentymentem wspominają przeżyte w tych murach chwile i dzielą się wspomnieniami z uczniami. Sylwia Koral, Łukasz Kasprzak, Magdalena Raszewska i Beata Litwin to nasi wspaniali czytający absolwenci. Dziękujemy i zapraszamy kolejnych rodziców.

czytanie-abs_2016 (1) czytanie-abs_2016 (2) czytanie-abs_2016 (3)
czytanie-abs_2016 (4) czytanie-abs_2016 (5) czytanie-abs_2016 (6)

Kolejni absolwenci naszej szkoły wspierają zdolnych uczniów
Do p. Tomasza Gatki dołączyli kolejni absolwenci naszej szkoły w osobach p. Robert Karolak i Marcin Karolak, którzy ufundowali stypendium dla najlepszego humanisty i matematyka klas VI.
Nagroda ta będzie wręczana na koniec roku szkolnego. Przyjaciele naszej szkoły chcą w ten sposób nagrodzić młodsze pokolenie szkolne za ich trud i wytrwałość w osiąganiu celów, a jednocześnie zachęcić do dalszej pracy.

2014/2015

Nagroda dla najlepszego sportowca od absolwenta naszej szkoły
Absolwent naszej szkoły pan Tomasz Gatka – wielokrotny Reprezentant Polski w Mistrzostwach Europy i Świata w bobslejach ufundował nagrodę dla najlepszego sportowca wśród uczniów naszej szkoły. Otrzymała ją Nikola Jeske, uczennica kl. VI c, podczas apelu na zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Pan Tomasz Gatka jest pomysłodawcą i sponsorem tego przedsięwzięcia na kolejne lata szkolne.

bestsport_tg (1) bestsport_tg (2) bestsport_tg (3)

Spotkanie z absolwentem szkoły, panem Tomaszem Gatką
24 czerwca 2015 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie absolwenta szkoły pana Tomasza Gatki sportowca i olimpijczyka, z klasami sportowymi. Wcześniej uczniowie mieli okazję zapoznać się z sylwetką sportowca za pośrednictwem materiałów zgromadzonych na tablicach informacyjnych, które znajdowały się na korytarzach szkolnych. Gościa przywitała dyrektor szkoły pani Maria Kukulska. Przypomniała lata szkolne, w których uczęszczał do „Czwórki”, podkreślając jego bardzo dobre wyniki w nauce i duże zaangażowanie w sporcie. Pan Tomasz Gatka wpisany jest do Złotej Księgi Absolwentów, którą szkoła prowadzi od wielu lat. Dzieci uczestniczące w spotkaniu zadawały mu liczne pytania, między innymi kiedy zaczęła się jego przygoda ze sportem, czy jako dziecko marzył o karierze sportowca, jak godził naukę ze sportem, jaka jest recepta na sukces. Gość wielokrotnie powtarzał, że zarówno w sporcie, jak i w nauce na sukces trzeba ciężko pracować, ale późniejsze powodzenie rekompensuje trud i wysiłek. Takie spotkania są dla uczniów dużym zastrzykiem energii i motywacją do działania, a także dowodem na to, że zwyczajni ludzie, dzięki swojej pracy, mogą wiele osiągnąć. Pan Tomasz Gatka ufundował nagrodę dla najlepszego sportowca. Otrzymała ją podczas spotkania Nikola Jeske, uczennica kl. VIc. Pozostałym młodym sportowcom pogratulował dotychczasowych sukcesów i życzył kolejnych, w następnych latach.

spotkanie_tg (10) spotkanie_tg (14)

Warsztaty „Mówiące dłonie” prowadzone przez absolwentkę naszej szkoły
Uczniowie klasy IIb uczestniczyli w warsztatach „Mówiące dłonie”. Surdologopedę panią Monikę Gruszczyńską-Smak na te wyjątkowe zajęcia zaprosiła wychowawczyni klasy. Pani Monika jest absolwentką naszej szkoły. Wspólne miganie, alfabet palcowy, oglądanie aparatów słuchowych i wiele innych ciekawostek ze świata osób niesłyszących bardzo zainteresowało dzieci. Aktywnie i z dużym zapałem uczestniczyły one w zajęciach, zadając wiele pytań. Warsztaty miały na celu przybliżenie kultury osób niesłyszących oraz właściwego sposobu komunikowania się, a przede wszystkim promowanie idei tolerancji i otwartości na odmienność. Cieszące się ogromnym zainteresowaniem warsztaty na pewno będą kontynuowane.

List od absolwentki
Nazywam się Marta Krajewska (z domu Urbańczyk) i jestem absolwentką Szkoły Podstawowej nr 4 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Turku, do której uczęszczałam w latach 1987-1995 i miałam zaszczyt brać udział w uroczystym nadaniu szkole imienia i wręczeniu sztandaru.
Był to czas pierwszych szkolnych znajomości (niektóre przetrwały do dnia dzisiejszego), pierwszych sukcesów, pierwszych porażek, pierwszych szkolnych dyskotek pod okiem wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. Zatem trudno byłoby nie wspominać tych lat z pewną nostalgią, łezką w oku i szerokim uśmiechem.
Jako mama dwuletniego synka, życzyłabym sobie, aby moje dziecko trafiło do równie dobrej szkoły, w której przede wszystkim pracują pedagodzy z powołania.

list_martaurbanczyk

Spotkanie z Wolontariuszem Roku 2014 – absolwentem naszej szkoły
17 grudnia w szkole gościł Wolontariusz Roku 2014 Mariusz Szymczak – absolwent szkoły. Mariusz podczas spotkania z uczniami klas I-III bardzo dokładnie i ze szczegółami wyjaśnił dzieciom na czym polega wolontariat. Pięknie i przekonywująco zachęcał do bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Na dzieciach ogromne wrażenie zrobiła wrażliwość, ciepło, empatia oraz zaangażowanie Mariusza w działalność, której się poświęca. Jesteśmy dumni, że tak zaszczytny tytuł WOLONTARIUSZA ROKU 2014 otrzymał absolwent naszej szkoły. Stwierdzenie Mariusza, którym zakończył spotkanie z młodszymi kolegami „…to właśnie tutaj, w tej szkole od najmłodszych lat uczono mnie bezinteresownej pomocy potrzebującym….” było dla nas dużym wyróżnieniem.

wolontariusz2014 (2) wolontariusz2014 (5) wolontariusz2014 (8)
  wolontariusz2014 (11)  

Absolwenci podczas uroczystości z okazji 35-lecia szkoły
10 października nasza szkoła obchodziła szczególną uroczystość. Minęło bowiem 35 lat od chwili, kiedy otworzyła swe podwoje dla 764 uczniów. Ten wyjątkowy dzień stał się okazją do spotkania dyrekcji, grona pedagogicznego i braci uczniowskiej z władzami miasta i zaproszonymi gośćmi. Jubileusz uświetnili swą obecnością absolwenci naszej szkoły w osobach: prof. dr hab. Mirosław Pawlak – rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, dr Katarzyna Jadach – pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, mgr Ewa Myśler-Perlińska – nauczyciel jęz. niemieckiego w Zespole Szkół Technicznych w Turku. Goście wspominali lata spędzone w naszej szkole, swoich wychowawców i nauczycieli, a także zwiedzali ją, podziwiając zmiany, jakie zaszły w niej w ostatnim okresie.

wizyta35lat (1) wizyta35lat (2)

Absolwenci wraz z uczniami naszej szkoły w hołdzie Janowi Pawłowi II
W związku z kanonizacją Jana Pawła II w naszej szkole zorganizowana została uroczystość poświęcona pamięci Naszego Wielkiego Rodaka. Montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów stał się okazją do wspomnień drogi Karola Wojtyły, od dzieciństwa do ostatnich chwil jego życia. Na uroczystość zaproszeni zostali również absolwenci szkoły – uczniowie Gimnazjum nr 2 w Turku, którzy wspólnie z naszymi uczniami czytali dzieła Papieża przypominając, jak szczególne miejsce w Jego sercu zajmowała młodzież i jak wielkie nadzieje w niej pokładał. Podczas spotkania absolwenci chętnie dzielili się wspomnieniami z pobytu w naszej szkole i nowymi doświadczeniami nabywanymi w kolejnym etapie edukacji

jp (4) jp (5) jp (6)
jp (7) jp (8)

2013/2014

Wizyta w Radiu Konin
W marcu 2014 r. dzięki spotkaniom z absolwentami naszej szkoły gościliśmy w radiu! To niezwykłe miejsce odwiedziła przedstawicielka klasy 3a, Martyna Mokrowiecka, na zaproszenie p. Marty Wesołowskiej – absolwentki SP4 od wielu lat związanej z Radiem Konin.
Pani Marta uczęszczała do naszej szkoły w latach 1992-2000, do klasy A, której wychowawczynią w latach 1992-1995 była p. Barbara Kaczmarek, a następnie do roku 2000 p. Małgorzata Kornacka.
– Miałam przyjemność znaleźć się w roczniku, który jako ostatni uczęszczał do ośmioletniej szkoły podstawowej. Ten czas wspominam jako najlepszy w moim życiu! – mówiła w radiu p. Marta. – W dzieciństwie miałam dwa marzenia – zostać nauczycielką i dziennikarką. To wielkie szczęście, że każde z nich udało się zrealizować. Rok po ukończeniu szkoły podstawowej nawiązałam współpracę z Radiem Konin. Pomagałam w prowadzeniu bardzo popularnej wówczas w naszym regionie młodzieżowej audycji „Joker” – wspominała nasza absolwentka.
W latach 2011 – 2013 p. Marta była współautorką programu „Zaklinacze Czasu”. Jej głos można usłyszeć również w audycji Plejer.fm. Właśnie w tym programie wzięła udział Martyna, uczennica klasy 3 A, czytając wiadomości kulturalne i prowadząc pozdrowienia. Martyna zwiedziła studio radiowe i przeszła krótkie „spikerskie szkolenie”. Dzwoniąc i pozdrawiając audycję wsparli inni uczniowie tej klasy oraz wychowawczyni p. Jolanta Osińska.
Dziękujemy p. Marcie za zaproszenie i mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie ;-).

rkonin (3) rkonin (2) rkonin (1)

.

< Dodane przez szkola_admin dnia 2 marca 2013 14:01 >