Biblioteka
„Bez porządnej biblioteki w porządnej szkole porządnie uczyć się nie da”
Jadwiga Andrzejewska
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Poniedziałek 8.30 – 14.30
Wtorek 8.30 – 14.30
Środa 8.30 – 14.30
Czwartek 8.30 – 14.30
Piątek 8.30 – 14.30
Nauczyciel bibliotekarz pracujący w naszej bibliotece szkolnej:
Mariola Woźniak
Biblioteka szkolna służy uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Z księgozbioru mogą korzystać także rodzice, którym polecamy ciekawe książki z zakresu: wychowania, terapii pedagogicznej, dysleksji itp. Biblioteka to niezwykle ważne centrum informacji szkoły. Bardzo chcemy, by była ona wyjątkowo przyjazna dla uczniów, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły.
Główne cele pracy biblioteki szkolnej:
- Przygotowanie uczniów do samodzielnego wyszukiwania informacji, samokształcenia oraz korzystania z różnego rodzaju zbiorów na dalszych etapach kształcenia.
- Wspieranie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkoły.
- Rozwijanie kreatywności uczniów.
KSIĘGOZBIÓR
Księgozbiór naszej biblioteki liczy ponad 18 tys. woluminów. Dostosowany jest do potrzeb uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Gromadzona jest literatura piękna, książki popularnonaukowe, słowniki, encyklopedie, zbiory multimedialne. Księgozbiór jest cały czas uzupełniany.
Kto czyta książki, żyje podwójnie.
Umberto Eco
REGULAMIN BIBLIOTEKI
- Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice.
- Każdy czytelnik powinien zapoznać się z regulaminem biblioteki i godzinami jej otwarcia.
- W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.
- Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres 3 tygodni.
- Czytelnicy zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.
- W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki, czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję lub inną wskazaną przez bibliotekarza.
- Wszystkie wypożyczone książki powinny być zwrócone przed zakończeniem roku szkolnego.
REGULAMIN CZYTELNI
- Z czytelni może korzystać każdy uczeń, nauczyciel i rodzic
- Korzystający z czytelni wpisuje się do zeszytu odwiedzin
- W czytelni nie wolno spożywać posiłków
- Przed wejściem do czytelni plecaki i torby zostawia się w wyznaczonym miejscu
- W czytelni należy zachować ciszę
- W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów biblioteki
- Przed opuszczeniem czytelni należy zwrócić wykorzystane zbiory bibliotekarzowi
- Zbiory czytelni należy szanować.
Przy bibliotece szkolnej działa Koło Miłośników Książki. Należą do niego uczniowie, którzy interesują się książkami, czytelnictwem, pracą biblioteki, wykazują chęć dobrowolnego uczestnictwa w jej działalności. Chętnie uczestniczą w przygotowaniach konkursów, imprez i uroczystości bibliotecznych. Praca w Kole Miłośników Książki wdraża uczniów do obowiązkowości, systematyczności i sumienności poprzez rozbudzanie poczucia współodpowiedzialności za właściwe funkcjonowanie biblioteki oraz promocję jej w środowisku szkolnym.
PROGRAMY I PROJEKTY REALIZOWANE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ 2024/2025
Międzynarodowym projekt „Nasza Mała Biblioteka”. Biblioteka, w tym roku szkolnym, bierze udział w międzynarodowym projekcie Nasza Mała Biblioteka. Jest to projekt edukacyjny przeznaczony dla uczniów klas I-III. Główne cele projektu to: propagowanie czytania książek wśród dzieci, rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci, prezentacja kultury Polski, Estonii, Słowacji, Grecji i Holandii. Podczas projektu uczniowie poznają sześć wyjątkowych, godnych polecenia książek. Autorzy projektu przy ich wyborze kierowali się walorami literackimi, poznawczymi i plastycznymi. Wybrali książki uznanych autorów i ilustratorów, uhonorowane nagrodami literackimi, graficznymi i edytorskimi. Realizując projekt będziemy czytać książki i rozwiązywać Łamigłówki Literackie, które w sposób ciekawy i niebanalny (rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne) przybliżą dzieciom fabułę książek oraz pomogą zaprzyjaźnić się z ich bohaterami. Ponadto przystępnie i atrakcyjnie przedstawią kulturę krajów biorących udział w projekcie. Wykonamy też kukiełki – bohaterów książek, które wspólnie przeczytamy.
Ogólnopolski program ph. „Całą Polska czyta Dzieciom”
Nasza szkoła od lat realizuje ogólnopolski program Cała Polska Czyta Dzieciom w ramach którego organizowane są seanse głośnego czytania dla uczniów klas młodszych w bibliotece szkolnej oraz w klasach. Celem programu jest propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skuteczną i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego oraz budowanie zasobów wewnętrznych dziecka i kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. W ramach programu w szkole obchodzone są ogólnopolskie akcje Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom promujące korzyści płynące z głośnego czytania książek przez dorosłych dzieciom oraz tworzenie wokół dzieci sympatycznej atmosfery kontaktu z książką.
Ogólnopolski Program „PoczytajMy”
Biblioteka realizuje ogólnopolski program PoczytajMy w ramach którego starsi uczniowie czytają młodszym. Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych. Ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, a także uczą. Cele programu PoczytajMy:
– wspiera rozwój dzieci: głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata,
– buduje emocjonalne więzi między czytającymi a słuchającymi dziećmi,
– kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo wśród młodych ludzi,
– pozwala na rozwijanie umiejętności przydatnych młodzieży w dalszym życiu, takich jak umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań czy pracy w różnorodnej grupie.