Spotkania pokoleń
W naszej szkole od kilku lat organizowane są otwarte lekcje historii z udziałem zaproszonych gości. W murach „Czwórki” gościliśmy m.in. p. Antoniego Baszkowskiego z żoną, p. Ewę Bąkowską i Annę Szyper – siostrzenicę patrona. Nie przypadkowo listopad, kojarzący się z odzyskaniem wolności wybrany został jako miesiąc, w którym organizowane są prelekcje pod hasłem „Spotkania pokoleń”. Warto pamiętać o tym, że to właśnie starsze pokolenie daje młodym przykład, jak żyć i być prawdziwym patriotą. Dla naszych uczniów jest to żywy kontakt z historią.
We wtorek, 19 listopada z inicjatywy nauczycielek p. Katarzyny Nowak i p. Marioli Woźniak odbyło się spotkanie, na które zaproszona została p. Hanna Musialska – naoczny świadek II wojny światowej. Dyrektor szkoły p. Maria Kukulska powitała gościa a uczniowie klasy Vc przygotowali część artystyczną, na którą złożyły się wiersze i pieśni patriotyczne. Uczniowie dowiedzieli się o trudzie życia pod niemiecką okupacją, codziennej walce o przetrwanie, wojennym koszmarze, poznali okrucieństwo wojny na przykładzie uczestnika tamtych wydarzeń. Relacja wywarła ogromne wrażenie na naszych uczniach, tym hardziej, iż opowiadała o nich osoba, która w tamtym czasie była kilkuletnim dzieckiem. Opisywane wydarzenia poparte były zbiorem unikalnych fotografii zamieszczonych w nowo wydanej publikacji ARCHIWUM „IGŁY”.
Pani Hanna dziękując za zaproszenie zachęcała dzieci do zgłębiania historii ojczystego kraju i pielęgnowania pamięci o przodkach. Przestrzegała, że wojna jest czymś okrutnym zbierającym tragiczne żniwo, dlatego zadaniem młodych obywateli jest pielęgnować i kochać ojczyznę nie zapominając jednocześnie o kluczowych wartościach jak patriotyzm, szacunek, miłość do kraju.