Godło
Kontakt
Sportowa 9,62-700 Turek
tel/fax (63) 278 43 60
e-mail sp4turek@gazeta.pl

Doradztwo zawodowe

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego

Program realizacji doradztwa zawodowego

TEMATY- DORADZTWO kl. VII i VIII

Poradnik dla rodzicow planowanie kariery

Od 1 września 2017 roku w klasach VII i VIII szkoły podstawowej wprowadzono obowiązek realizacji zajęć z zakresu doradztwa zawodowego, które w ustawie Prawo oświatowe wskazano jako jedną z form działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły (art. 109 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo oświatowe).

Zajęcia z doradztwa zawodowego w szkole prowadzą Hanna Rogodzińska, Joanna Krzeszewska

Doradztwo zawodowe ma na celu:

  • uświadomienie młodzieży, że wybór zawodu nie jest jednorazowym aktem decyzyjnym, ale opiera się na wieloletnim procesie rozwoju,
  • pomoc w sprecyzowaniu zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych,
  • dostarczanie informacji na temat zawodów i rynku pracy,
  • współpracę z instytucjami, które mogą pomóc uczniom w realizacji ich celów zawodowych (poradnia psychologiczno-pedagogiczna, urząd pracy, centrum kariery, zakłady pracy).

Działania w zakresie doradztwa zawodowego zaplanowane są na rok szkolny w wymiarze 10 godzin i obejmują następujące zagadnienia:

  • poznanie siebie, analiza mocnych i słabych stron,
  • diagnoza zainteresowań i preferencji zawodowych,
  • przełamywanie barier emocjonalnych,
  • rozwijanie w uczniach poczucia własnej wartości i szacunku dla samego siebie,
  • wzbudzenie obowiązku systematycznej pracy (nauki),
  • rozwijanie umiejętności pracy w zespole,
  • pomoc w planowaniu kariery zawodowej,
  • poznanie możliwych form edukacji ponadgimnazjalnej i zatrudnienia,
  • nabycie umiejętności przygotowania i pisania dokumentów aplikacyjnych
    i prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej,
  • przygotowanie uczniów na ewentualne niepowodzenia życiowe: niewłaściwy wybór zawodu bezrobocie,
  • rozwijanie świadomości mobilności zawodowej i możliwości samozatrudnienia.

Wizyta w  PPHU Unicorn T&T w Turku

Uczniowie klas ósmych SP 4 w Turku systematycznie uczestniczą w spotkaniach organizowanych w różnych instytucjach i zakładach pracy. Tym razem zapoznali się z działalnością PPHU Unicorn T&T w Turku, z jej ofertą, technologią produkcji oraz zrozumieli szczegóły współpracy przy realizacji zleceń. Drukarnia Unicorn specjalizuje się w druku offsetowym i cyfrowym, oferując szeroki wachlarz usług, w tym prace introligatorskie, druk materiałów reklamowych, książek, katalogów, plakatów, wizytówek, itp.. Ósmoklasiści zgłębili tajniki najnowszych standardów oraz aktualnych trendów pozwalających skutecznie zaspokoić potrzeby klienta. Podziwiali bogaty park maszynowy umożliwiający realizację niemal każdego zamówienia. Spotkanie z zatrudnionymi specjalistami różnych dziedzin daje uczniom możliwość poznania branży reklamy na rynku lokalnym i ułatwia podjęcie decyzji związanej z wyborem przyszłego zawodu i ścieżku kształcenia.

Wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy
Uczniowie klas ósmych mieli okazję uczestniczyć w bardzo interesujących zajęciach, które poprowadzili doradcy zawodowi Powiatowego Urzędu Pracy w Turku. Ósmoklasiści zapoznali się z ofertą PUP w Turku, uzyskali informacje dotyczące pomocy w określeniu preferencji i predyspozycji zawodowych oraz wzięli udział w prelekcji dotyczącej aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz zawodów deficytowych i nadwyżkowych.

Nie taka zwykła edukacja, czyli warsztaty w Centrum Biznesu i Innowacji Tureckiej Izby Gospodarczej
Wizyta w Tureckiej Izbie Gospodarczej przybliżyła uczniom klas ósmych zgłębienie tajników związanych z ofertą TIG-u. Możliwość zapoznania się z prezentowanymi zagadnieniami dotyczącymi świata zawodów, przedsiębiorczości oraz zwiedzanie prototypowni TIG było dla ósmoklasistów niezwykle cennym doświadczeniem z zakresu nowoczesnych technologii, świata druku i skanu 3D, projektowania czy modelowania 3D. Jak podsumowuje dyrektor biura pani Monika Kozłowska: „To bardzo ważne, żeby opowiadać, pokazywać i wprowadzać w zagadnienia związane z biznesem młodych ludzi”.

Dawne zawody w miniaturze
15 warsztatów rzemieślniczych i pracowni usługowych w miniaturze wykonanych przez Elżbietę Marcinkowską-Wilczyńską było okazją do poznania pracowni rzadkich i ginących zawodów. Uczniowie klas ósmych podziwiali wystawę „Dawne zawody w miniaturze” prezentowaną w Muzeum Miasta Turku. Prezentowane eksponaty przybliżają dawne profesje oraz przedstawiają tradycyjne procesy wytwórcze. To fascynująca podróż w przeszłość – zarówno dla osób, które pamiętają popularne niegdyś zakłady rzemieślnicze czy usługowe, jak i dla bardzo młodych odbiorców, którzy dopiero odkrywają świat miniony – czasy dzieciństwa swoich rodziców czy dziadków.

 

 

< Dodane przez szkola_admin dnia 10 września 2024 10:27 >