Akcja Żonkile w naszej szkole

Już kolejny raz nasza szkoła uczestniczyła w akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN! Jest to akcja społeczno-edukacyjna, która upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku.
Żonkile, jako symbol pamięci o tragicznych wydarzeniach sprzed 78 lat, związane są z postacią Marka Edelmana, który był ostatnim dowódcą ŻOB i jednym z ocalałych z getta. To on, co roku, 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN kontynuuje tę tradycję i każdego roku, w kwietniu, organizuje Akcję Żonkile.
W tym roku, po raz pierwszy, do akcji włączyli się także uczniowie klas 1-3. Nasi najmłodsi wychowankowie, z klas 1B, 1C, 2A, 2C, 2D, 3D wysłuchali na zajęciach dwóch opowiadań – autorki Zofii Staneckiej oraz Justyny Bednarek, na podstawie których zastanawiali się, czym jest empatia, sprawiedliwość i strata. Poza tym wykonali piękne prace plastyczne. Natomiast uczniowie klas 4-8 oglądali na zajęciach z historii filmy: „Będę pisać” (klasy 4-6) oraz „Muranów – Dzielnica Północna” (klasy 7-8), które były wstępem do refleksji na temat upamiętniania tamtych tragicznych wydarzeń. Koordynatorem szkolnej akcji była Pani Marta Ryczyńska.

< Dodane przez szkola dnia 20 kwietnia 2021 15:50 >