Godło
Kontakt
Sportowa 9,62-700 Turek
tel/fax (63) 278 43 60
e-mail sp4turek@gazeta.pl

Patron

 

W ponad trzydziestoletnich dziejach szkoły miało miejsce wiele ważnych wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia uczniów. Najważniejszym z nich było nadanie szkole imienia Mieczysława M. Smorawińskiego, związanego z Turkiem wielkiego Polaka, patrioty, generała Wojska Polskiego zamordowanego w Katyniu.  W kwietniu  1992 roku Zarząd Główny Związku Oficerów Rezerwy RP wystąpił z inicjatywą nadania szkole imienia Mieczysława Makarego Smorawińskiego. Od tej chwili zawiązał się Społeczny Komitet Organizacyjny. Wielką rolę odegrali ówczesny dyrektor Franciszek Pyziak, wicedyrektor szkoły, a jednocześnie nauczyciel historii, Barbara Stefaniak, przedstawiciele rodziny generała (Anna Szyper, Stanisław Fusiecki) oraz Samorządu Miejskiego w osobach: Romana Rybackiego, Jerzego Wesołowskiego i Zbigniewa Majcherka. Uroczystość nadania szkole imienia odbyła się 30 kwietnia 1993r. Przepiękny sztandar z wizerunkiem Matki Boskiej Katyńskiej ofiarowała społeczności szkolnej rodzina Patrona, natomiast z pieniędzy społecznych ufundowano popiersie Generała.

patron1patron2patron4

patron3_1patron3_2

Szkoła Podstawowa nr 4 była pierwszą w województwie oraz jedną z nielicznych wówczas szkół w Polsce, która przyjęła imię jednej z ofiar Katynia. Wielkie wyróżnienie i satysfakcja, że turkowianin, który zginął za ojczyznę został patronem „Czwórki”. W kalendarzu uroczystości szkolnych na stałe wpisał się Dzień Patrona, poświęcony Jego pamięci. Szczególnie odświętnie była obchodzona V, X , XV i XX rocznica nadania szkole imienia. Zwraca uwagę wyjątkowo uroczysty ceremoniał tego święta.

patron5

patron6patron7patron8

Każdy uczeń wie, kim był Mieczysław Smorawiński, wiedza historyczna na temat Jego tragicznie zakończonej służby żołnierskiej przekazywana jest kolejnym rocznikom. Reprezentanci pocztu sztandarowego z dumą dzierżą sztandar, biorąc udział we wszystkich uroczystościach i wydarzeniach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej o zasięgu miejskim jak i państwowym.

patron9patron10

7 września 1995 roku delegacja szkoły wzięła udział w uroczystym pogrzebie gen. M Smorawińskiego w Katyniu, gdzie miała okazję spotkać się m.in. z przedstawicielami ówczesnych władz i księdzem Peszkowskim, kapelanem Rodzin Katyńskich.

patron11patron12

Ważnym wydarzeniem w historii szkoły był udział pani dyrektor Marii Kukulskiej, przedstawicieli grona pedagogicznego i pocztu sztandarowego w uroczystości pośmiertnego nadania gen. M. M. Smorawińskiemu stopnia awansu. Uroczystość ta miała miejsce 9 listopada 2007 roku w Warszawie.

patron13

W 2010 roku do grona szkół, które przyjęły imię gen. M. M. Smorawińskiego – wielkiego Polaka i patrioty, dołączyło Technikum nr 2 w Kaliszu. Na uroczystość, która odbyła się 9 kwietnia 2010 roku zaproszono dyrekcję szkoły wraz z pocztem sztandarowym.

Szkoła szczególnie ceni współpracę i zaangażowanie rodziny Patrona, która obecna jest na wszystkich uroczystościach szkolnych, wspiera inicjatywy podejmowane przez naszą placówkę. Większość pamiątek i przedmiotów po Generale, które zdobią gabloty szkolne przekazane zostały przez Jego krewnych. Nie tylko one są głównym źródłem informacji. Prawdziwą skarbnicą wiedzy dla naszych podopiecznych są spotkania z przedstawicielami rodziny Patrona.

patron14patron15

Prelekcje siostrzenicy generała, p. Anny Szyper, wizyty i przemówienia wielokrotnie  goszczących w murach naszej szkoły: p.  Stanisława Fusieckiego i  p. Ewy Bąkowskiej, wnuczki Generała, osoby szczególnie bliskiej  społeczności szkolnej. Wiadomość o Jej tragicznej śmierci w katastrofie smoleńskiej dnia 10 kwietnia 2010 roku była ogromnym przeżyciem. Delegacja szkoły wraz z przedstawicielami władz miasta i powiatu ze smutkiem i uczuciem głębokiego żalu pożegnała wnuczkę Generała, uczestnicząc w pogrzebie, który odbył się 26 kwietnia 2010 roku w Krakowie. Sztandar, ufundowany przez Rodzinę, towarzyszył Jej w ostatniej drodze.

patron16patron17

Szkoła uczciła tragiczną śmierć Ewy Bąkowskiej odsłonięciem tablicy pamiątkowej, której dokonali dyrektor Maria Kukulska, pani Anna Szyper oraz Burmistrz Miasta Turku  Zdzisław Czapla. Pamięć o Niej pozostanie na zawsze.

patron18patron19

Gen. Mieczysław Smorawiński to postać silnie związana z naszym miastem, przede wszystkim ze względu na powiązania rodzinne. Obok bycia Patronem naszej szkoły, stał się także bohaterem najnowszej pozycji wydanej w serii Bibliotheca Turcoviana – książki autorstwa profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego – Grzegorza Mazura pt. „Mieczysław Smorawiński. Syn ziemi turkowskiej i kaliskiej”, którą  swoimi tekstami dopełnili Tadeusz Krokos i Beata Grzelka. 21 września 2012 roku w naszej szkole odbyła się promocja tej książki z udziałem autora oraz przedstawicieli rodziny gen. Smorawińskiego.

patron20patron21

Jest to już druga pozycja książkowa poświęcona generałowi, autorem pierwszej pt. „Generał Mieczysław Makary Smorawiński” był pan Stanisław Fusiecki.

Dzień 26 kwietnia 2013 roku to kolejne ważne wydarzenie związane z osobą Patrona. W tym dniu odbyła się uroczystość jubileuszowa z okazji 20-lecia nadania szkole imienia. Szkołę odwiedziło wielu znakomitych gości, a uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły p. Maria Kukulska, dzieląc się refleksjami na temat minionego dwudziestolecia i roli, jaką odegrał Patron w kształtowaniu postawy patriotycznej dzieci i młodzieży.

patron22patron23

Gen. Smorawiński jest symbolem bohatera, gorącego patrioty, który dla obrony Ojczyzny zapłacił cenę najwyższą. Jest wzorem godnym do naśladowania dla dorastającego pokolenia.
Ku Jego czci co roku uroczyście obchodzimy 30 kwietnia jako Dzień Patrona. Nie zapominamy również na co dzień, przypominając często Jego postać i dbając o miejsca z Nim związane.

< Dodane przez szkola_admin dnia 12 marca 2013 20:37 >