Godło
Kontakt
Sportowa 9,62-700 Turek
tel/fax (63) 278 43 60
e-mail sp4turek@gazeta.pl

Szkolny Klub Wolontariatu

 

Regulamin

Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu:
Joanna Krzeszewska
Katarzyna Werbińska
Katarzyna Janas

Zarząd Szkolnego Klubu Wolontariatu:
Przewodnicząca: Aleksandra Niestatek
Zastępca: Iga Woreta
Sekretarz: Sandra Lewandowska

 

DZIAŁANIA

Rok szkolny 2022/2023

Szkolne Koło Wolontariatu dla uczniów

Pomagamy zwierzętom w Gołuchowie
Od 27 października do 7 listopada w naszej szkole trwała akcja zbiórki kasztanów, żołędzi i orzechów. Celem akcji było wykształcenie wrażliwości na los dzikich zwierząt oraz promowanie nawyków ekologicznych wśród dzieci. Uczniowie i ich rodziny wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem, dzięki czemu udało nam się zebrać 151 kg kasztanów, 144 kg żołędzi i 165 kg orzechów. Owoce te odebrali od nas pracownicy Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Zimą będą one niezbędnym pokarmem dla zwierzyny. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcje.

Zbiórka karmy
Miesiąc październik w Szkole Podstawowej nr 4 był miesiącem dobroci dla zwierząt. Uczniowie z klas 1-8 wykazali się ogromnym zaangażowaniem przynosząc karmę dla zwierząt ze Schroniska bezdomnych zwierząt w Turku. Oprócz zbiórki karmy uczniowie z kl. I b przedstawili inscenizację wiersza E. Szelburg-Zarembiny „Do zabłąkanego pieska” dzieciom z Bajkowego Przedszkola w Turku. Swoim występem pokazali złe i dobre postawy wobec zwierząt domowych oraz zrozumienie znaczenia słów „pies przyjacielem człowieka”. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w akcji.

Akcja charytatywna dla Konrada
Dnia 14 września w szkole odbył się charytatywny kiermasz ciasta. Celem tej akcji była zbiórka pieniędzy na pomoc dla Konrada, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe, epilepsję i autyzm. Wszystkie wypieki przyniesione na kiermasz przygotowali uczniowie i rodzice szkoły. Przez cały dzień uczennice ze Szkolnego Koła Wolontariatu sprzedawały ciasta, ciasteczka i babeczki na przerwach międzylekcyjnych. Słodkości kupowali uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły. Wszystkie ciasta zostały sprzedane, za co należą się wielkie i gorące podziękowania wszystkim uczniom oraz rodzicom zaangażowanym w prace związane z wypiekami. Ze sprzedaży ciast zebraliśmy kwotę 1231,50zł. Mamy nadzieję, że poprzez udział w tej akcji uczymy postawy pomagania słabszym, chorym, robienia czegoś dla innych i zachęcamy do działania na rzecz innych.
Z całego serca dziękujemy rodzicom zaangażowanym w prace związane z wypiekami, uczniom oraz nauczycielom za pomoc i wsparcie w przeprowadzeniu akcji charytatywnej w naszej szkole.

Rok szkolny 2021/2022

Zbiórka słodyczy dla Domu Dziecka w Kaczkach Średnich
Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka w maju przeprowadziliśmy w naszej szkole zbiórkę słodyczy dla wychowanków z Domu Dziecka w Kaczkach Średnich. Przez dwa tygodnie udało się nam zebrać wielką górę słodkości: czekolady, batoniki, cukierki, żelki, gumy do żucia, chipsy i mnóstwo różnorodnych ciasteczek. Przeprowadzona akcja zakończyła się więc pełnym sukcesem!
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za udział w akcji. Wierzymy, że udało nam się podarować młodzieży odrobinę radości.

Pomoc dla Ukrainy
W marcu Szkolny Klub Wolontariatu koordynował akcję zorganizowaną przez Ochotniczą Straż Pożarną w Turku – zbiórkę plecaków szkolnych dla uczniów z Ukrainy. Pomimo krótkiego czasu, zebraliśmy sporą ilość plecaków, w sumie 6 dużych worków, które zostały dostarczone do organizatora. Serdecznie dziękujemy za udział w akcji. Dzięki Wam możemy nieść kolejne źródła nadziei dla naszych wschodnich sąsiadów.

Udział w akcji WOŚP
Hasłem 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było „Przejrzyj na oczy” – wzrok to najważniejszy zmysł dla rozwijającego się organizmu. Celem akcji było zebranie pieniędzy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Szkolny Wolontariat ufundował voucher do restauracji „Fabrico” na kwotę 230 zł, który został przekazany na licytację do Miejskiego Domu Kultury. Serdecznie dziękujemy za dołączenie do szczytnej akcji WOŚP, za okazaną dobroduszność i bezinteresownie ofiarowane dobro.

Świąteczna akcja dla emerytów
Święta to dobry czas by pomagać osobom potrzebującym. Wiele jest osób zapomnianych i samotnych. Często osoby starsze w ciszy i samotności przeżywają swoje małe dramaty, problemy finansowe i zdrowotne. W ten wyjątkowy czas Wolontariat Szkolny we współpracy i pomocy rodziców oraz uczniów zorganizował zbiórkę artykułów spożywczych drogeryjnych i drobnych upominków dla emerytów będących w trudnej sytuacji materialnej.
Wszystkim, którzy włączyli się w świąteczną akcję serdecznie dziękujemy.

„Turkowska paczka”
Nasza szkoła uczestniczyła w akcji charytatywnej pt. „Turkowska paczka”. Pomoc była skierowana do pani Ewy i jej córki. Akcja zakończyła się wielkim sukcesem. Podziękowania należą się zarówno uczniom, jak i rodzicom, którzy z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w inicjatywę „Turkowskiej paczki”. Słowa wdzięczności kierowane są także dla firm – Ambro Logistics i Sun Garden. Dzięki „Turkowskiej paczce” święta pani Ewy i jej córki będą z pewnością wyjątkowe.

„Podarujmy dzieciom święta”
Małe gesty mają wielkie znaczenie, dlatego w listopadzie zorganizowaliśmy zbiórkę używanych zabawek, w ramach akcji „Podarujmy dzieciom święta” prowadzonej przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi uczniom na możliwość ponownego wykorzystania różnych przedmiotów, oraz niesienie pomocy i radości potrzebującym dzieciom. Wśród przyniesionych rzeczy znalazły się m.in. różnego rodzaju książki, gry planszowe, zabawki pluszowe, puzzle, klocki, zeszyty, przybory szkolne itp.
Za udział w zbiórce wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Pełna miska dla schroniska
Jak co roku w naszej szkole zorganizowaliśmy zbiórkę na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Turku. Pod koniec października zostały wykonane plakaty informujące o zbliżającej się akcji, zawisły one na korytarzach szkoły. Zbiórka trwała dwa tygodnie. Wzięli w niej udział zarówno uczniowie klas młodszych jak i starszych. Zebraliśmy karmę dla psów i kotów, koce oraz zabawki dla zwierząt. Przyniesione rzeczy zostały dostarczone potrzebującym 5 listopada. Szkoła otrzymała podziękowanie od schroniska, ale największą radość sprawiła nam możliwość pomocy potrzebującym zwierzątkom.
Wszystkim uczniom, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy i zachęcamy do pomocy potrzebującym zwierzętom przez cały rok!

Pierwsze spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu
16 września 2021 roku w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu. W obecnym roku szkolnym nasze koło liczy 37 członków. Jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy i pomysły.
Opiekunowie: Joanna Krzeszewska, Katarzyna Werbińska, Katarzyna Janas.
Na pierwszym spotkaniu członkowie koła wraz z opiekunami wybrali w głosowaniu zarząd.
Przewodnicząca: Aleksandra Niestatek
Zastępca przewodniczącej: Iga Woreta
Skarbnik: Sandra Lewandowska

Rok szkolny 2020/2021

Serce z nakrętkami
Nakrętki może zbierać każdy z nas. Pomaganie nakręca, więc dzięki zbiórce plastiku można wspierać osoby potrzebujące. W czerwcu odbyła się akcja zbiórki korków, którymi zapełniliśmy serduszka z nakrętkami. Zebrane korki przy basenie na ul. Sportowej przekazywane są na leczenie chorego dziecka z Turku. Natomiast serce z nakrętkami przy budynku MDK dla osób niepełnosprawnych. Po raz kolejny udowodniliśmy, że potrafimy pomagać.

Pomoc dla Laury
W maju przeprowadziliśmy akcję charytatywną dla Laury – siostry ucznia z naszej szkoły, która cierpi na dolegliwości dermatologiczne. Zbieraliśmy chusteczki nawilżające, witaminy w płynie i olej lniany aby pomóc rodzinie Laury w kosztownych kuracjach dziecka.
Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom, dzieciom oraz osobom zaangażowanym w nasza akcję – bez Waszej przychylnej postawy zorganizowanie tej wspaniałej akcji byłoby niemożliwe.

Zbiórka puszek
W tym trudnym okresie pandemii, izolacji społecznej członkowie Szkolnego Wolontariatu wyszli z inicjatywą pomocy uczniom naszej szkoły mającym problemy zdrowotne. W marcu zorganizowali akcję zbiórki puszek aluminiowych. Zebrano prawie 20kg aluminium i 1kg stali za kwotę 77zł. Dzięki tej akcji uczniowie pokazali, że są otwarci na drugiego człowieka i chętnie pomagają potrzebującym. Każdy zebrany grosz ma ogromne znaczenie, bo pozwala czynić dobro, które zawsze do nas powraca.

Podaruj Prezent dla Kota
Kolejny raz udowodniliśmy, że lubimy pomagać. Członkowie Szkolnego klubu Wolontariatu, wraz z opiekunkami zorganizowali w szkole Akcję Charytatywną – Podaruj Prezent dla Kotka. Uczniowie naszej szkoły odwiedzili schronisko dla zwierząt i obdarowywali zwierzaczki jedzeniem.

Akcja MEN „Razem na Święta”
Zarówno przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu jak i uczniowie naszej szkoły kolejny raz nie zawiedli. Gorące podziękowania dla tych , którzy wykazali tak duże zaangażowanie w akcję „Razem na Święta”. To dzięki Wam prawdziwe dobro w postaci upieczonych przez Was pierniczków, stroików świątecznych, kartek z życzeniami jak i pomocy sąsiedzkiej w formie zakupów popłynęło do osób samotnych, starszych i potrzebujących. Pokazaliście, że pomagać można na wiele sposobów. Dziękujemy wszystkim za dobre serce i zaangażowanie. Życzymy Wszystkim zdrowych spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

Zbiórka nakrętek dla Oli
Przez dwa tygodnie w naszej szkole prowadzona była akcja charytatywna polegająca na zbiórce nakrętek dla Oli, cierpiącej na ciężką chorobę nowotworową. Szansą dla Oli jest kosztowna immunoterapia w klinice w Niemczech. Akcja zbiórki nakrętek cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Jest nam bardzo miło, że mogliśmy przyczynić się w jakiejś części do wsparcia tego celu. Wszystkim uczniom, rodzicom, a także pracownikom szkoły, którzy włączyli się w naszą akcję serdecznie dziękujemy.

Z „Czwórki” dzieciaki dokarmiają zwierzaki
Kolejny raz w naszej szkole w listopadzie 2020 roku przeprowadzono zbiórkę karmy i akcesoriów dla bezdomnych zwierząt przebywających w Schronisku w Turku. Akcja spotkała się z ogromnym odzewem. Okazało się, że uczniom nie jest obojętny los bezdomnych zwierząt. Zebrano mnóstwo puszek i opakowań z mokrą i suchą karmą oraz ręcznie robione na drutach kocyki. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Cieszymy się, że poruszyliśmy Wasze serca. DZIĘKUJEMY!!!

Rok szkolny 2019/2020

Działania Wolontariuszy w czasie koronawirusa
Aktualnie sytuacja na świecie jest bardzo poważna, jednak nie oznacza to, że nie możemy sobie pomagać. Zawsze znajdzie się sposób, żeby zrobić coś dobrego dla kogoś, kto aktualnie tego potrzebuje. Nie chodzi tu tylko o pomoc materialną, ale też wsparcie psychiczne. Zaistniała sytuacja jest dla nas nowa, a niektórych dotyka szczególnie mocno. Mamy teraz szansę na pokazanie, jak silne są relacje międzyludzkie oraz jak ważna jest wzajemna pomoc i wsparcie.
Pamiętajcie!!! Wolontariusze powinni działać zgodnie z zasadą, że bezpieczeństwo osób udzielających pomocy jest najważniejsze. Przestrzegajcie i dawajcie przykład innym jak stosować się do zasad postępowania epidemicznego Głównego Inspektoratu Sanitarnego.  Patrz tutaj

„Zaadoptuj koalę”
Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu i cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 4 zareagowali na dramat zwierząt w trawionej przez pożary Australii. W dniach 21-22 stycznia w szkole zorganizowano zbiórkę środków finansowych, które w całości będą przeznaczone na wirtualną adopcję koali zagrożonych całkowitym wyginięciem. Niedługo poznacie „Naszego” misia . Dziękujemy tym wszystkim , którzy nam pomogli, to dzięki Wam my możemy pomagać.
Wolontariusze z SP 4

Konkurs na ozdobę świąteczną
Szkolny Klub Wolontariatu przy współpracy z Samorządem Szkolnym zorganizował na początku grudnia konkurs na ozdobę świąteczną dla klas 1-8. Wśród klas 1-3: I miejsce: Gabriela Włodarska – klasa 2b, II miejsce: Jan Pięta – klasa 1d, III miejsce: Krzysztof Koziński – klasa 3a. Przyznaliśmy także wyróżnienia dla Fabiana Borkowskiego z klasy 2b oraz Bereniki Chojnackiej z klasy 3c. Wśród klas 4-8 I miejsce: Zosia Jesiołowska – klasa 5e, II miejsce: Sebastian Wagner – 7b oraz Agata Skopińska z klasy 5d, III miejsce – Zuzanna Chrostek – 6a. Wyróżnienie otrzymali Kinga Mruk z klasy 7a oraz Iga Woreta z klasy 5a. Wszystkim nagrodzonym oraz wyróżnionym gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży ozdób podczas szkolnego kiermaszu świątecznego została przeznaczona na zakup koszulek dla wolontariuszy z naszej szkoły.

Z wizytą w szpitalu
W grudniu Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował zbiórkę zabawek i książeczek. Uczennice klasy ósmej w imieniu wolontariatu przekazały 20 grudnia część zgromadzonych rzeczy dzieciom przebywającym na oddziale dziecięcym w szpitalu w Turku. Gry edukacyjne zebrane przez wolontariat zasiliły szkolną popołudniową świetlicę. Dziękujemy uczniom i rodzicom za przekazanie pięknych zabawek i książeczek, które cieszą i dają radość dzieciom.

Warsztaty Bożonarodzeniowe
14 grudnia w ramach akcji MEN „Razem na Święta” w Szkole Podstawowej nr 4 w Turku odbyły się Warsztaty Bożonarodzeniowe nie tylko dla uczniów naszej szkoły ale również dla dzieci z miasta i regionu, przy współpracy SU, Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz PTTK w Turek. Gośćmi specjalnymi byli: Burmistrz Miasta Turku – Romuald Antosik. Członkowie wolontariatu w piątek przygotowywali salę oraz materiały potrzebne do przeprowadzenia warsztatów. Podczas imprezy uczniowie klas VIII, będący członkami klubu przy dźwiękach kolęd wspierali dzieci, które wykonywały ozdoby świąteczne m in. : mikołaja, bałwanka, dekorowały stojaki i bombki. Całość uświetnił występ uczniów z koła muzycznego naszej szkoły. Dla każdego uczestnika przygotowano słodki poczęstunek. Warsztaty okazały się doskonałym sprawdzianem dla naszych Wolontariuszy, którzy umiejętnie i sprawnie poprowadzili imprezę.

Zbiórka zabawek
“Podaruj Dzieciom święta” – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna zbiórka zabawek, którą zainicjował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Turku. Do akcji włączył się Szkolny Klub Wolontariatu działający przy Szkole Podstawowej nr 4 w Turku i cała społeczność szkolna. To od naszych uczniów i ich rodziców wolontariusze z naszej szkoły otrzymali przecudne zabawki.
Efekt zbiórki to ogromna ilość kolorowych książek, sympatycznych maskotek, puzzle, gry planszowe, kolorowanki i kredki, figurki kucyków, lalki, rozkładane domki, klocki i zabawki dźwiękowe. Wszystkie zgromadzone w akcji dary zostały przekazane na ręce pracowników socjalnych z Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej w Turku. Mamy nadzieję, że zabawki będą dobrze służyły dzieciom i dzięki nim ich święta będą radosne.

Zbiórka karmy dla zwierząt
W listopadzie Szkolny Klub Wolontariatu zorganizował zbiórkę karmy dla zwierząt i akcesoriów dla Schroniska w Turku. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci do aktywnego udziału w zbiórce karmy. Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły. Dlatego dziękujemy serdecznie za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną.

Spotkanie wolontariuszy
7 października odbyło się spotkanie członków wolontariatu. Przeprowadzone zostało przez panią Katarzynę Werbińską i panią Joannę Krzeszewską. Na początku panie przywitały uczniów klas siódmych i ósmych. Następnie wybrano poprzez głosowanie trójkę przedstawicieli. Przewodniczącą została Patrycja Szewczyk, zastępcą Gabriela Pastuszka, a skarbnikiem Wiktoria Szymańska. Na spotkaniu zebrało się 42 uczniów. Ustalono działania wolontariatu w roku szkolnym 2019/2020.

 

Rok szkolny 2018/2019

Akcja charytatywna „Opatrunek na ratunek”
Przyłączenie się Szkolnego Klubu Wolontariatu do zbiórki środków opatrunkowych dla szpitali misyjnych w Afryce. Dzięki środkom pochodzącym z tej akcji znacznie poprawi się jakość opieki lekarskiej świadczonej przez misyjne szpitale i przychodnie. O zadrapania i rany w afrykańskich warunkach jest niezwykle łatwo. W Afryce nikogo nie dziwi widok dziecka idącego do szkoły z maczetą. Dzieci karczują w szkole roślinność wokół budynków, aby nie chroniły się w nich węże. Afrykańskie mamy gotują posiłki na ognisku i pozostawione bez opieki dzieci bardzo często ulegają poparzeniom. Aby pomóc w takich sytuacjach potrzebne są środki opatrunkowe. Nasza młodzież szkolna nie mogła przejść obok tego obojętnie, dlatego też z wielkim zaangażowaniem przystąpiono do akcji, która zakończyła się sukcesem. Zebrano bardzo dużą ilość środków opatrunkowych, które to przekazano Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio w Poznaniu.

Ozdoba wielkanocna
W marcu Szkolny Klub Wolontariatu ogłosił konkurs na najładniejszą ozdobę wielkanocną. Uczniowie wykazali się kreatywnością i pomysłowością przygotowując wiele ciekawych ozdób świątecznych. Komisja dokonała oceny prac biorąc pod uwagę: estetykę wykonania, wkład pracy autora, oryginalność pomysłu i przyznała: I miejsce Aniela Kukulska z klasy 1c, II miejsce Sebastian Wagner z klasy 6b. Dziękujemy za udział w konkursie, życząc dalszych sukcesów.

Troszczymy się o czyste powietrze
Wolontariusze naszej szkoły chętnie wspierają inicjatywy społeczności szkolnej i uczestniczą w licznych akcjach. Dlatego mając na uwadze zdrowie i potrzeby drugiego człowieka przygotowaliśmy plakaty i ulotki dotyczące smogu. Wolontariusze opracowali ulotki edukacyjne i plakaty zawierające skutki zanieczyszczeń atmosfery dla zdrowia ludzi i sposoby ograniczania emisji gazów. Wykonane plakaty i ulotki zostały przekazane uczniom klas 1-3, którzy 21 marca uczestniczyli w Happeningu ulicami miasta pod hasłem: STOP SMOGOWI.

„Blachy na dachy”
Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu zaangażowali się w akcję charytatywną „Blachy na dachy” organizowaną przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemtoris Missio. Akcja miała na celu zgromadzenie środków na blaszany dach, kameruńskiej szkoły, który nie będzie przepuszczał wody, ponieważ do tej pory dzieci z tego regionu uczyły się w szałasach, zbudowanych z łodyg prosa, gdy padał deszcz, nie miały możliwości nauki. Podjedliśmy się wielu działań. Udało nam się zebrać pieniądze na trzy blachy na dach szkoły z kameruńskiego regionu Bouba-Djara. Kolejny raz zrobiliśmy coś naprawdę dobrego, coś, co posłuży wielu dzieciom w Afryce.Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu zaangażowali się w akcję charytatywną „Blachy na dachy” organizowaną przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemtoris Missio. Akcja miała na celu zgromadzenie środków na blaszany dach, kameruńskiej szkoły, który nie będzie przepuszczał wody, ponieważ do tej pory dzieci z tego regionu uczyły się w szałasach, zbudowanych z łodyg prosa, gdy padał deszcz, nie miały możliwości nauki. Podjedliśmy się wielu działań. Udało nam się zebrać pieniądze na trzy blachy na dach szkoły z kameruńskiego regionu Bouba-Djara. Kolejny raz zrobiliśmy coś naprawdę dobrego, coś, co posłuży wielu dzieciom w Afryce.

Bezpieczne Walentynki
Uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu przygotowali informacje na temat bezpiecznych zachowań chroniących przed zakażeniem HIV. Zamieścili na szkolnym korytarzu ciekawostki dotyczące chorób przenoszonych drogą płciową. Pozwoliły one uświadomić młodzież, iż na zakażenie HIV narażeni mogą być wszyscy i to bez względu na wiek, płeć, religię i rasę. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS. Dlatego ważne jest wczesne wykrycie zakażenia i właściwe stosowanie leków, pozwalające na przedłużenie życia osoby zakażonej HIV, aż do późnej starości i naturalnej śmierci.

„Podarujmy Wiktorowi oddech”
Kolejny raz poruszył nas los innych. Tym razem chorego kolegi ze Szkoły Podstawowej w Malanowie Wiktora Bergandy, który zmaga się z poważną chorobą – Zespołem Ośrodkowej Hiperwentylacji. Wiktor oprócz lekarstw, wymaga dożywotniego wspomagania wentylacji podczas snu, a czasem w ciągu dnia, oraz stałej opieki lekarskiej. Istnieje możliwość, aby żył bez respiratora. Umożliwiłaby to skomplikowana operacja wszczepienia stymulatora przepony, która jest bardzo kosztowna i niestety nierefundowana. Uczniowie, ich rodzice i nauczyciele z naszej szkoły włączyli się w akcję zbierania funduszy, koniecznych do przeprowadzenia tej operacji . Udało się nam zebrać na rzecz Wiktora 2020 zł. Wiktor odwiedził z mamą naszą szkołę i osobiście podziękował za ten dar serca. W imieniu Wiktora i jego rodziców DZIĘKUJEMY! Jak zawsze swoją postawą i zaangażowaniem udowodniliście, że nie jest Wam obojętny los drugiego człowieka i potraficie się dzielić.

Życzenia od wolontariuszy
Zbliżające się święta są okazją do powiedzenia sobie miłych słów i złożenia życzeń na nadchodzący rok. Wolontariusze naszej szkoły wiedzą, że przyjazne nastawienie i drobne gesty potrafią działać cuda w relacjach międzyludzkich. W związku z tym przygotowali świąteczne kartki z życzeniami i podczas szkolnych jasełek złożyli życzenia dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły i emerytom.

Spotkanie z Wolontariuszem Roku 2018 – absolwentem naszej szkoły
14 grudnia na zaproszenie Szkolnego Klubu Wolontariatu nasza szkoła gościła absolwenta Bartosza Zygmunta, ucznia Liceum Ogólnokształcącego, który został Wolontariuszem Roku 2018. Spotkał się on z członkami Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz innymi uczniami. Wizytę rozpoczął od pogadanki z członkami Szkolnego Klubu Wolontariatu, którym przybliżył charakter pracy wolontariatu. Zapoznał ich również z akcjami, w których aktywnie uczestniczył. Zachęcał młodzież do angażowania się w działalność charytatywną, gdyż jak podkreślał dzielenie się z innymi, wspieranie ich w trudnych chwilach, daje ogromną satysfakcję i radość. Zwracał też uwagę na fakt, iż dobra organizacja pozwala nie tylko sprostać obowiązkom szkolnym i domowym, ale i znaleźć czas na pomoc drugiemu człowiekowi, zwłaszcza takiemu, który nie radzi sobie w codziennym życiu i cieszy się z każdego przyjaznego gestu. Bartosz odwiedził również byłą wychowawczynię z klasy I-III, panią Wiolettę Fibich oraz panią Sylwię Grzelak, wychowawczynię klasy VI, podczas ich zajęć lekcyjnych. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali starszego kolegi i zadawali mu wiele pytań dotyczących przyjemnych, ale także trudnych wyzwań pracy wolontariuszy. Cieszy nas, że Bartosz jest trzecim już absolwentem naszej szkoły, któremu przyznano zaszczytny tytuł Wolontariusza Roku. Jesteśmy dumni, że w murach naszej szkoły uczniowie zdobywają zarówno wiedzę i umiejętności umożliwiające im dalszą edukację, jak i otwierają swoje serca dla innych, są wrażliwi i uczynni, gotowi bezinteresownie nieść pomoc potrzebującym. Zachęcanie ich do udziału w akcjach charytatywnych owocuje pięknymi czynami także, w latach późniejszych. Gratulujemy Bartoszowi i życzymy mu sukcesów w każdej sferze życia. Wierzymy, że je osiągnie, bo przecież „dobro zawsze wraca”.

Akcja zbiórki książeczek
Członkowie szkolnego klubu wolontariatu zorganizowali w listopadzie 2018 r. zbiórkę książeczek dla dzieci. Celem akcji było wyrabianie nawyku dzielenia się z innymi oraz promowanie czytelnictwa. Zebrane opowiadania, wiersze, książeczki z układankami zostały przekazane dzieciom Przedszkola Samorządowego nr 3 oraz dzieciom przebywającym na oddziale dziecięcym w szpitalu w Turku. Dzięki prowadzonym akcjom mali pacjenci szpitala mogą choć na chwilę zapomnieć o chorobie, a maluchy w przedszkolu cieszyć się dodatkową formą rozrywki.

Z „Czwórki” dzieciaki dokarmiają zwierzaki
Na przełomie października i listopada członkowie szkolnego wolontariatu zaangażowali się w akcję na rzecz zwierząt przebywających w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Turku. Celem akcji było kształtowanie pozytywnych cech charakteru poprzez rozwijanie empatii, uwrażliwienie na krzywdę zwierząt. Licznie zebrane dary w postaci karmy lub akcesoriów dla zwierząt przekazane zostały pracownikom schroniska.
Wszystkim uczniom oraz ich rodzicom, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy i zachęcamy do dalszej pomocy na rzecz bezdomnych zwierząt.

21 listopada – Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości i Pozdrowień, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka są: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienia sobie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym. Do tego święto przygotowywaliśmy się bardzo solidnie. Już kilka dni wcześniej uczennice ze Szkolnego Klubu Wolontariatu przygotowały piękne kolorowe skrzynie, do których uczniowie klas 1-8 mogli wrzucać pozdrowienia i życzenia dla kogoś im bliskiego. Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego przygotowały okolicznościową gazetkę, która przedstawiała kolorowe balony niesione przez dwoje uśmiechniętych dzieci. W szkole przeważał kolor żółty, pomarańczowy oraz zielony jako znak szczęśliwości i radości. 21 listopada dużą rolę odegrała w naszej szkole Poczta Życzliwości, do której wcześniej złożone zostały własnoręcznie wykonane kartki z pozdrowieniami, serdecznymi życzeniami dla kolegów i koleżanek oraz pracowników szkoły. W pogoni za codziennymi, zwykłymi sprawami, zdarza nam się zapomnieć, jak wielką moc ma jeden uśmiech, jedno dobre słowo, zwykły ludzki gest. Warto zatrzymać się na moment i „wypuścić” w świat pozytywną energię. Ona do nas wróci ze zdwojoną siłą – to pewne…

Pierwsze spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu
18 września 2018 r. w naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu. W tym roku szkolnym ustaliliśmy, że naszym celem głównym jest niesienie pomocy zgodnie z ideą, że tylko życie poświęcone innym, warte jest przeżycia.
W obecnym roku szkolnym Szkolne Koło zrzesza 35 członków (uczniów klas 7 i 8). Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, inicjatywy, niesienie pomocy. Razem możemy więcej. Szkolne Koło Wolontariatu działa w szkole, środowisku lokalnym, jak również uczestniczy w różnych akcjach humanitarnych i charytatywnych organizowanych w mieście Turku.
Opiekunowie: Joanna Krzeszewska, Katarzyna Werbińska i Katarzyna Janas.
Cele i założenia Koła na rok szkolny 2018/2019:

  • zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu i jej propagowanie;
  • uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych;
  • kształtowanie postaw prospołecznych;
  • rozwijanie empatii i tolerancji;
  • angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem;
  • kształtowanie umiejętności pracy zespołowej;
  • współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi;
  • wspieranie ciekawych inicjatyw społeczności szkolnej;
  • akcje charytatywne i humanitarne, wspierające instytucje, fundacje, stowarzyszenia i osoby prywatne.

Na pierwszym spotkaniu członkowie koła z opiekunkami ustalili plan pracy koła, harmonogram spotkań oraz w głosowaniu jawnym wybrali zarząd.

Zarząd Szkolnego Koła Wolontariatu
Przewodniczący: Denis Dąbkowski
Zastępca przewodniczącego: Aleksandra Szelągowska
Sekretarz: Ada Charaś

Jeśli jeszcze się nie zapisałeś, a lubisz pomagać, to czekamy na Ciebie!

 

Rok szkolny 2017/2018

< Dodane przez szkola_admin dnia 20 grudnia 2017 10:27 >