By uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego…

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji BohaterOn polegającej na wysyłaniu kartek z życzeniami i pozdrowieniami do żyjących Powstańców, uczestników Powstania Warszawskiego. Akcję, której głównym celem jest danie świadectwa pamięci o heroicznych czynach Powstańców, organizuje już po raz kolejny Fundacja Sensoria. Dzięki niej między nadawcami a Powstańcami zawiązało się w ubiegłym roku wiele trwających do dziś relacji, wypełniając życie tych drugich pozytywnymi emocjami. Mamy nadzieję , że i tegoroczne kartki przyniosą odbiorcom dużo radości i staną się zaczątkiem międzypokoleniowych przyjaźni. Zanim uczniowie przystąpili do wypełniania i wysyłania kartek w szkole przeprowadzono wiele działań mających na celu przybliżenie im wydarzeń związanych z tym wielkim, kształtującym polską tożsamość zrywem patriotycznym. Uczniowie uczestniczyli w prelekcjach poświęconych Powstaniu, poznawali sylwetki żyjących Powstańców (do wybranych adresują teraz swoje kartki),przygotowywali wystawki okolicznościowe, poznawali piosenki i wiersze powstańcze, zapoznawali się z twórczością K.K.Baczyńskiego, młodego poety, który zginął w Powstaniu. Poszczególne klasy, w ramach wycieczki do Warszawy, zwiedzały Muzeum Powstania Warszawskiego oraz miejsca upamiętniające dramat 63 warszawskich dni, m.in. pomnik Małego Powstańca, który zawsze silnie oddziałuje na wyobraźnię dzieci i budzi ogromne emocje. Te niezwykłe lekcje historii, owocujące dziś sympatią do ludzi, którzy nie wahali się poświęcić swojego życia, zdrowia, młodzieńczych planów i marzeń dla wolnej Polski, na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów. Kartki zaś , które Powstańcy niedługo otrzymają, to świadectwo tego, że młode pokolenie pragnie poznawać historię własnego narodu, nawet tę najtragiczniejszą, i jest z niej dumne.

< Dodane przez szkola dnia 14 września 2016 21:42 >