Katyń – requiem aeterna

12 kwietnia 2015 roku w ramach corocznych obchodów Dni Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Miejskim Domu Kultury w Turku został wystawiony spektakl „Ocalić od zapomnienia”, nawiązujący do wydarzeń z roku 1940. Był on podzielony na dwie części. W pierwszej wystąpili uczniowie z naszej szkoły, którzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. Katyń – requiem aeterna. Piętnaścioro uczniów z klas IV – VI w sposób niezwykle podniosły recytowało wiersze zaczerpnięte ze zbioru „Katyń w poezji” oraz odczytało fragmenty wspomnień z dzienników i listów oficerów zamordowanych w Katyniu. Uczniowie przywołali także postać Patrona szkoły, gen. Mieczysława Smorawińskiego. Uroczysty charakter podkreśliła strona muzyczna przedstawienia, na którą składały się utwory Chopina, Griega. Publiczność mogła wysłuchać „Ballady katyńskiej” Jacka Kaczmarskiego, „Ostatniego listu” w wykonaniu Lecha Makowieckiego oraz wsłuchać się w słowa piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Za przygotowanie spektaklu były odpowiedzialne : M. Olejarczuk, J. Jacek, E. Muszyńska.

< Dodane przez szkola dnia 17 kwietnia 2015 22:09 >