Książki łączą pokolenia

Wszyscy pragniemy, by nasze dzieci wyrosły na mądrych i wykształconych, ale także dobrych i szczęśliwych ludzi. Staramy się je w tym wspierać, umożliwiając im rozwijanie zainteresowań i wskazując właściwe wzorce. Jednym ze skuteczniejszych sposobów naszych oddziaływań na dzieci jest na pewno czytanie im książek. Biblioteka naszej szkoły od lat uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. W jej ramach realizowane są różne projekty zachęcające do czytelnictwa, m.in. cykliczne seanse głośnego czytania uczniom klas I-III. W bieżącym roku szkolnym zorganizowano akcję ph. „Rodzice czytają, dzieci słuchają”. Do młodszych klas zapraszani są rodzice, którzy czytają uczniom wybrane przez siebie utwory literackie. Są to najczęściej ich ulubione książki z dzieciństwa. Uczniowie z wypiekami na twarzach słuchają czytanych historii, chętnie też uczestniczą w dyskusjach na ich temat, a swoje odczucia starają się przekazać za pomocą przepięknych prac plastycznych. Często też wypożyczają te książki do domu, by jeszcze raz je przeczytać, z mamą, tatą bądź starszym rodzeństwem. W ten sposób kontynuują zamiłowania czytelnicze swoich rodziców. Do tej pory zaproszenia przyjęli: w klasie IIIb pani Anna Michalak i pani Beata Sobczak, w klasie IIb pani Agnieszka Banasiak i pan Mariusz Seńko, w klasie IIc pani Joanna Kukulska, w klasie Ic pani Iwona Wdowińska, w klasie Id: pan Paweł Naglewski, pani Anna Gatka, pani Magdalena Jasnowska, pani Agnieszka Kacała, pani Anna Majewska, pani Aldona Rusek-Marczak, pani Agnieszka Szymańska, pani Kamila Strzekała. Jesteśmy przekonani, że kolejnych lektorów wśród rodziców nie zabraknie.
Podczas zajęć prowadzona jest również promocja książek zakupionych z programu rządowego „Książki naszych marzeń”. Są to nowe pozycje na rynku wydawniczym. By je przybliżyć młodym czytelnikom, od II semestru przystępujemy do realizacji kolejnego projektu, tym razem ph.”Starsi czytają młodszym”. Uczniowie starszych klas będą w klasach młodszych czytali ostatnio zakupione książki. Przyniesie to zapewne wiele korzyści, zarówno lektorom, jak i słuchaczom. Starsi odkryją na nowo niezwykłą moc książek, młodsi, być może, ulegną ich czarowi. Planowana akcja zintegruje też na pewno szkolną społeczność i spopularyzuje wśród uczniów czytelnictwo, co jest nadrzędnym celem naszych wszystkich działań.

< Dodane przez szkola dnia 10 stycznia 2016 16:18 >