Łączy nas pamięć

Łączy nas pamięć: Uczniowie naszej szkoły zaangażowani w akcję „Żonkile”
W dniu 19 kwietnia br. obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – niezwykle ważnego wydarzenia, które stanowiło największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej. Z tej okazji, jak co roku, nasza szkoła brała udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Do tegorocznej akcji przygotowaliśmy się w sposób szczególny. Akcję rozpoczęliśmy od oglądania filmu stworzonego przez Muzeum POLIN, zatytułowanego „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Ten poruszający film pozwolił nam lepiej zrozumieć kontekst historyczny oraz znaczenie tego tragicznego wydarzenia. W szkole została umieszczona tablica, przedstawiając najważniejsze wiadomości nt. powstania w getcie warszawskim.
Następnie, przechodząc do działania, uczniowie przystąpili do tworzenia papierowych żonkili, które nie tylko są wyrazem naszej solidarności i pamięci, ale także sposobem na symboliczne oddanie hołdu poległym. Kolejnym krokiem było rozdawanie tych symboli pamięci społeczności szkolnej. Każdy żonkil niósł ze sobą nie tylko kawałek historii, ale także obietnicę, że nigdy nie zapomnimy o minionych wydarzeniach.
Nie zatrzymaliśmy się jednak na terenie szkoły. Nasi uczniowie wyszli na ulice, aby podzielić się z mieszkańcami naszej miejscowości znaczeniem tej rocznicy. Wręczając papierowe żonkile przechodniom, przypominaliśmy, jak ważna jest pamięć i konieczność pielęgnowania historii.
Ta akcja społeczno-edukacyjna pokazała, że pamięć o przeszłości jest dla nas ważna i że jesteśmy gotowi uczestniczyć w budowaniu lepszej przyszłości poprzez wyciąganie wniosków z historii.
Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy włączyli się w akcję „Żonkile”. Wasze zaangażowanie i oddanie sprawie jest inspirujące.

< Dodane przez szkola dnia 21 kwietnia 2024 22:54 >