Wycieczka do Biskupina – podróż w czasie

Po raz kolejny uczniowie klas IV-VI udali się na wycieczkę do Biskupina. Celem wyjazdu było poznanie początków państwa polskiego, a także udział w XXII Festynie Archeologicznym, którego tematem przewodnim była w tym roku moda. Uczniowie mieli okazję podziwiać stroje noszone od epoki kamienia po czasy wczesnego średniowiecza. Zwiedzanie osady biskupińskiej wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy przejściem przez bramę, która jest dokładnym odzwierciedleniem bramy osady odnalezionej podczas wykopalisk. Kolejnym punktem zwiedzania były drewniane domy, w których znajdowały się stoiska rękodzielnicze. Wędrując po pradawnej osadzie uczniowie mieli możliwość zobaczenia jak wyglądało dawne życie codzienne, gdzie spano, jak jadano, ubierano się i w jaki sposób te ubrania wykonywano. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji i pokazów, m.in. prezentacja walki przy użyciu broni średniowiecznej, pokaz mody średniowiecznej i przędzenia nitki, czy pokaz nurkowania i ekwipunek płetwonurka. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z wyrobu naczyń glinianych, ozdoby wykonywane z modeliny, w których nasi uczniowie brali udział. Chłopcy z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści o powstawaniu łuków i strzał, chętnie również wykonywali je sami. Każdy mógł również zasmakować tradycyjnych potraw regionu. Kolejną atrakcją podczas wycieczki był przejazd kolejką wąskotorową na trasie Biskupin – Żnin. Uczestnicy byli pod wrażeniem tej podróży, tym bardziej, że niektórzy po raz pierwszy jechali pociągiem… Wycieczka była dla naszych uczniów wspaniałą lekcją historii. Mieli okazję choć na chwilę przenieść się w przeszłość i poczuć atmosferę panującą w pradawnych grodach.

< Dodane przez szkola dnia 24 września 2016 19:42 >