Wycieczka Szlakiem Piastowskim

W dniu 21 maja 2015 r. 45-osobowa grupa uczniów z klasy Va, Vb, Vc i IV a pod opieką nauczycieli Emilii Szymaniak-Majda, Danuty Hartman, Zbigniewa Pawlaka i Jerzego Urbańczyka uczestniczyła w wycieczce na trasie Gniezno – Ostrów Lednicki – Strzelno – Kruszwica. Uczestnicy udali się Szlakiem Piastowskim do początków naszej państwowości, do korzeni plemienia Polan, od których pochodzi nasz język i nazwa naszego kraju. Szlak rozpoczęliśmy od Gniezna – pierwszej stolicy Polski. Tam zobaczyliśmy Archikatedrę, w której przez trzy stulecia odbywały się koronacje władców Polski. Obejrzeliśmy słynne romańskie drzwi, które przedstawiają dzieje życia i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Kolejnym punktem trasy był Ostrów Lednicki, w którym zachowały się pozostałości pierwszej osady Piastów. Był to jeden z najważniejszych ośrodków administracyjnych i obronnych wczesnego państwa Polskiego, miejsce prawdopodobnego Chrztu Polski dokonanego przez Mieszka I oraz rezydencja Bolesława Chrobrego. Zwiedziliśmy Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach – centralne muzeum typu skansenowskiego w Wielkopolsce, dzięki któremu możemy posiąść wyobrażenie, jak dawniej wyglądała nasza wieś i czym różniła się od wsi w innych regionach naszego kraju. Następnie udaliśmy się do Strzelna, gdzie na wzgórzu św. Wojciecha zwiedziliśmy dwa romańskie kościoły: Rotundę Św. Prokopa i Kościół Świętej Trójcy – jedna z najstarszych użytkowanych budowli w Polsce. Ostatnim punktem programu była Kruszwica: legendarna stolica Polski, słynąca z ceglanej, gotyckiej wieży stojącej samotnie na Wzgórzu Zamkowym – Mysiej Wieży, gdzie według legendy myszy zjadły Króla Popiela. Odbyliśmy 45-minutowy rejs statkiem po Gople. Wycieczka była udana. Uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

< Dodane przez szkola dnia 28 maja 2015 16:54 >