Zielona szkoła na Pomorzu Zachodnim

W dniach 6 – 10 czerwca 2016 r. uczniowie klas szóstych i piątych przebywali na zielonej szkole na Pomorzu Zachodnim. Zakwaterowani byli w Ośrodku Wypoczynkowym „Międzycechowy” w Międzywodziu. „Zielona szkoła”, czyli przeniesienie zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych poza ławkę szkolną, w inne, atrakcyjne miejsce to doskonały sposób na kształtowanie umysłu, charakteru i osobowości dziecka. Obcowanie dzieci z przyrodą, poznanie jej praw oraz świadomość zagrożeń dla środowiska dają szanse na kształtowanie właściwych postaw wobec przyrody, określonych wartości i postaw prozdrowotnych. Z kolei aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, wspólne zabawy i przeżywanie radości to najlepszy sposób na zintegrowanie zespołu uczniowskiego. W pierwszym dniu pobytu uczniowie po obiedzie i zakwaterowaniu wyruszyli na zwiad terenu oraz rozwiązywali karty pracy. W drugim pojechali na całodzienną wycieczkę do Świnoujścia i Międzyzdrojów. W Świnoujściu zwiedzali Fort Gerharda – nadmorską twierdzę na wyspie Wolin, w której do dnia dzisiejszego urzęduje pruski Generał a na placach musztry ćwiczą pruscy żołdacy! Fort Gerharda jest jednym z niewielu w Europie żywych muzeów, gdzie turyści mogą na chwilę przenieść się w czasie i na własnej skórze poczuć smak wojskowej służby. Zwiedzanie Fortu ma formę przyspieszonego przeszkolenia wojskowego. W Wolinie zwiedzali skansen Słowian i Wikingów – rekonstrukcje średniowiecznych budynków mieszkalnych, warsztatów rzemieślniczych pochodzących z okresu IX-XI wieku. W Międzyzdrojach – Gabinet Figur Woskowych – wystawę woskowych postaci naturalnej wielkości ludzi ze świata nauki, polityki, sztuki i bajki. Spacerowali po najdłuższym w Polsce betonowym molo oraz Promenadzie Gwiazd – nietypowej alei, na której utrwalono w brązie 108 odcisków dłoni artystów i 4 pomniki, upamiętniające wielkie postacie kinai teatru. W trzecim dniu pojechali na całodniową wycieczkę do Kołobrzegu, gdzie z przewodnikiem miejskim zwiedzali, m.in. Muzeum Oręża Polskiego, przebywali na ORP Fala – wycofany ze służby okręt straży granicznej, który w latach 1965-1996 ochraniał nasze morskie granice. Zwiedzali zabytkową część miasta i spacerowali po kołobrzeskim molo. Czwartego dnia uczestniczyli w rozgrywkach sportowych, m.in. grach i zabawach ze współzawodnictwem, turnieju piłki siatkowej i tenisa stołowego. Spacerowali po plaży i wypoczywali nad Bałtykiem. W ostatnim dniu pożegnali się z morzem, kupili ostatnie pamiątki i po obiedzie wyruszyli w drogę powrotną do domu.

< Dodane przez szkola dnia 13 czerwca 2016 20:51 >